Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-04-19 19:00:59
Autor Wiadomość
Lory



Dołączył: 26 lutego 2003
Posty: 164
Skąd: Kraków

Wysłany: 12 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Słowa, codziennie się nimi posługujemy.
Mogą ranić :cry: , przynosić radość sercu i budzić uśmiech na twarzy :D .
Na ogół nie zastanawiamy się nad mocą drzemiącą w tym co mówimy i jakie mogą być efekty wypowiedzianych słów. W dziejach ludzkości tą ową moc wykorzystywano w postaci klątw czy różnorodnych magicznych formułek. Jakie macie podejście do klątw, mocy słowa czy myśli (np. myśleć o czymś intensywnie i długo, co po jakimś czasie się spełnia), czy isnieje coś takiego w rzeczywistości :?: Zapraszam do dyskusji.

//obrzydliwy kolor i pogrubienie usunięto ;P
- En.

___________
"Krew, krew, krew
Wrogów wsiąka w ziemię.. "
'Siewca wiatru'
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Guinea



Dołączył: 20 maja 2000
Posty: 164
Skąd: że znowu!

Wysłany: 13 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Moc słowa... moc myśli... moc autosugestii :).

Autosugestia jest niezwykle potężna... zresztą to z niej czerpały (czerpią?) siłę wszelakie klątwy... Powiedzmy, ktoś Cię "przeklnie" i Ty w to uwierzysz. Wtedy wszelkie niefortunne wydarzenia przypiszesz klątwie. Przez to jeszcze mocniej uwierzysz, że ciąży na Tobie klątwa, wpadniesz w błędne koło, dostaniesz jakiejś depresji, a w skrajnych przypadkach...

Z drugiej strony autosugestią można sobie pomóc. Zwiększyć pewność siebie. Ale pozytywna autosugestia wydaje się być o wiele trudniejsza od negatywnej... Ludzie chyba mają wrodzone skłonności do pesymizmu :).

(Mam nadzieję, że to, com napisał, to nie są zupełne brednie... może Hub potwierdzi/zaprzeczy? ;))

___________
Achtung! Weasel!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haarald



Dołączył: 23 kwietnia 2003
Posty: 164
Skąd: Ors Imperior

Wysłany: 13 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Tak, łatwo kogoś zranić wypowiedzianymi w złosci słowami, a potem zwykle się żałuje. Słowami nie tylko można zranić, mozna także zabić.
Trzeba dobrze przemyśleć to co chce się powiedzieć. Czasem słowa nasze są rozumiane inaczej niż nasza intencja w nich zawarta.
Są tez słowa wypowiadane niejako w myślach. Dziwne to uczucie bo mówisz jakby do siebie hmm... tak zresztą jest, a zrób to w sposób mówiony to uznają cię za jakiegoś dziwaka.
Czasem słowa skuteczne potrafią zdusić jakąś inicjatywę... wystarvczy kilka słów i wszystkiego się odechciewa. W łatwy sposób odwieść kogoś od czegoś.

Natomiast klątwy. Rzeczywiście trzeba na nie uważać bo jeśli ktoś naprawdę nam życzy źle... zresztą mozemy nawet o tym nie wiedzieć. Dlatego najlepiej mieć jakiś amulet, czy rzecz która w naszym własnym mniemaniu moze mieć właściwości negujące wszelkie klatwy.
W moc własnych słów nie wierzę bo gdyby tak było to juz dawno byłbym milionerem :wink:
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Faramir



Dołączył: 24 października 2002
Posty: 164
Skąd: za chwilę Poznań

Wysłany: 13 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Słowa, jakie by nie były, mają w sobie coś magicznego.

Zwyczajne słowo, może być rozumiane i rozpatrywane na wiele różnych sposobów i kontekstów. Sam u siebie zaobserwowałem, iż często bardzo zastanawiam się, co dane słowo, zdanie, wypowiedź mogło znaczyć, co ktoś miał przez to na myśli. W sumie to często się na tym przejeżdżam, bo nieraz nadinterpretuję i późniejsza konfrontacja z rzeczywistością jest naprawdę bolesna.

Jednakże wciaż mi to pozostało, że często leżąc wieczorem w łóżku, na chwilę przed snem, rozpamiętuję jakieś słowo, zdanie wypowiedziane do mnie i zastanawiam się, co ten ktoś mógł mieć na mysli.

___________
Często i gęsto!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mirabell



Dołączył: 14 lutego 2003
Posty: 164
Skąd: Wrocław

Wysłany: 13 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Z tego, co tu przeczytałam wynika, że aby ustrzec się przed klątwą wystarczy w nią nie wierzyć :)

Wszyscy widzę piszą o złej mocy, jaką moga posiadać słowa i rzeczywiście można komuś wyrządzić wielką krzywdę wcale się nad tym nie zastanawiając. Ale można też komuś pomóc. Czasem wystarczy kilka młych słów, aby człowiek poczuł się lepiej. Czasem wystarczy się do kogoś po prostu odezwać, sama próba nawiązania kontaktu sprawi, że poczuje się zauważony i ważny (w dobrym tego słowa znaczeniu ;). Nie mówiąc juz o dziwnych-a-niesamowitych właściwościach słowa "przepraszam".

A autosugestia działa, jestem tego pewna. Wystarczy sobie powiedzieć, że świat jest piękny i od razu humor się poprawia!

___________
...Zawsze znajdą się jacyś Eskimosi, którzy wypracują dla mieszkańców Konga wskazówki zachowywania się w czas olbrzymich upałów...
(S. J. Lec)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Lory



Dołączył: 26 lutego 2003
Posty: 164
Skąd: Kraków

Wysłany: 13 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Autosugestia :) dzięki niej można wiele zdziałać w szczególności efekty widzać w medycynie
po podaniu ludziom "cudownego leku" który wyleczy, a to tylko zwykłe witaminki :D.
Słowa wypowiedziane w myślach heh dziwne to faktycznie :D czasem mam wrażenie
że sama siebie potrafię "zagadać na śmierć" ;).
Słowa posiadają dwa oblicza, dobrą i złą. Mirabell masz rację :) zapomina się zazwyczaj o najprostszych magicznych słowach:
przepraszam, proszę, dziekuję
Czasem zdarza mi się myśleć, czy mówić o czymś i to się za jakiś czas dzieje, chociaż tak naprawde aby to coś się stało jest szansa 1:100000. A jak by tego było mało nawet nie mam wpływu na tą sytuację gdyż zależne to jest od innych ludzi. Niektórym przytrafia się iż myślać o kimś i dzwoniąc do tej osoby ta druga osoba właśnie w tej samej chwili robi dokładnie to samo. Może telepatia. A czy wam zdarza się może coś podobnego ?

ps. kolor wcale nie był obrzydliwy :/ i czemu usunięto?? czyżbym niedostrzegła w tym gąszczu postów jakiegoś nakazu ?? ;(

//kwestia ogólnych zasad netykiety - cały tekst postu pogrubiony i wypisany jaskrawym kolorem jest mało czytelny - przyjęto więc, że coś takiego nie powinno mieć miejsca

___________
"Krew, krew, krew
Wrogów wsiąka w ziemię.. "
'Siewca wiatru'
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
@lan



Dołączył: 26 listopada 2003
Posty: 164
Skąd: Chwilowo Gdańsk ;)

Wysłany: 13 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Lory (cytat):
A czy wam zdarza się może coś podobnego ?

Dziwne to wszystko, ale tak. Tez potrafię gadać sam do siebie przez dłuższy czas, że aż znajomych nie zauważam (jak i płynącego czasu ;) ).
I też gdy chce, by coś sie wydarzyło, a jest tylko malutka szansa, próbuję sobie to wyobrazić (ale tylko raz i przez chwilę, by nie kusić w druga stronę) - potrafi działać :) .
Nie wiem, czy istnieje telepatia i czy klątwy działają przez jakieś dziwne moce, czy dlatego, że ktoś w nie uwierzył.

Faramir (cytat):
rozpamiętuję jakieś słowo, zdanie wypowiedziane do mnie i zastanawiam się, co ten ktoś mógł mieć na mysli.

Też czasem zaczynam rozpamiętywać jakieś słowa, ale zazwyczaj dochodzę wtedy do wyjątkowo bzdurnych wniosków nie związanych z rzeczywistością ;) .

___________
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski
Jabber | Przewodnik po IJB | Histmag
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 14 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Jest parę takich słów, mają wbrew pozorom dużą moc. Niestety w obecnych czasach coraz mniej się je słyszy, jeśli ktoś codziennie jeździ zatłoczonymi autobusami wie o czym mówię. Czy tak ciężko powiedzieć "przepraszam", "dziękuję" czy "proszę"??
Teraz czyja to wina? edukacji czy ogólnego zdziczenia społeczeństwa??
Może jedno i drugie.

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 14 marca 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Wiecie co?? Mam powoli dość. Tysiące ludzi mówi, że słowa mają moc i należy je jak najczęściej wypowiadać. Ale i tak się nic nie zmienia. Może więc zmienie te słowa na inne.

Moim zdaniem magiczne słowa, które mają prawdziwą moc:

"Jak się dzisiaj czujesz?"
"Dobrze spałaś/spałeś?"
"Coś ciekawego Ci się śniło?"
"Może moge Ci w czymś pomóc?"
"Uśmiechnij się, to i życie się bardziej do Ciebie uśmiechnie, a jak nie życie to ja :D"

hmm.... chyba mi za bardzo nie wyszło, ale wiem, że takie zdania pomagają w życiu i przynoszą ulgę. POLECAM korzystanie z tego słownictwa... możecie też parę takich dopisać. Może się znowu czegoś nowego naucze.... Chciałbym.

Pozdro
Kosnik King, 19 Skryba Imperium Kinugów

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Daron Snyderthdend



Dołączył: 17 lutego 2003
Posty: 164
Skąd: z Fearunu, północnych ziem Czempionów Torma...

Wysłany: 14 maja 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Ja znam tylko słowa mocy z gry NWN :P

Słowo Mocy: GIŃ! ;P
Słowo Mocy: Ogłuszenie ;P

A tak na poważnie to wierze w potęgę słowa. Bo sam się nią posługuje i wiem jak bardzo potrafi pomóc :)

___________
Imię: Daron
Nazwisko: Snyderthdend
Rasa: Człowiek
Wyznanie: Wszystkie dobre Bóstwa Fearunu, ale przede wszystkim w Torma
Klasa:20lvl Paladyn, 15lvl Czempion Torma, 5lvl Zwiadowca Harfiarzy
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hubertus



Dołączył: 21 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Warszawa

Wysłany: 15 maja 2004     moc słowa .. Odpowiedz z cytatem

Qui (cytat):


(Mam nadzieję, że to, com napisał, to nie są zupełne brednie... może Hub potwierdzi/zaprzeczy? ;))


Oj Qui... bazarową psychologią mi tu zalatuje...:P Żartuję, nawet z sensem żes napisał...

No ale do rzeczy... otóż tak rzeczywiście moc słowa jest ogromna, słowa i myśli, myśli i przetwarzania tych myśli.
Zwykliśmy uwazac iż język jest narzędziem tylko opisu i wyjasniania świata. Ale tak naprawdę język stwarza swiat, bo nazwać coś znaczy poznać to i zrozumieć...
Ale do codziennego poruszania się w świecie używamy szeregu uproszczeń zwanych heurystykami i schematami. One generalnie ułatwiają nam życie ale nie zawsze, czasem mogą prowadzić na manowce, czego skutkiem jest takie spektrum zjawisk jak konflikty aż po chorobę psychiczną.
Słowo może zarówno zniszczyc jak i uleczyc czego dowodem jest psychoterapia która jest niczym innym jak rozmową...
Metoda zwana NLP czyli Neurolingwistyczne programowanie a także nurt podejścia komunikacyjnego bazują na potędze słowa.

Komunikacja buduje nasz świat i nas samych (społeczeństwo informacyjne- to tez komunikacja)to chyba koronny dowód na moc słowa.

___________
"Czy to jest wina ogrodnika, że tulipany schną w wazonie?"
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.