Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-03-28 23:07:02
Autor Wiadomość
Merynos



Dołączył: 23 września 2004
Posty: 164
Skąd: Łódź

Wysłany: 26 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Chyba wszyscy wiedzą co to jest goblin. Takie małe, ze spiczastymi uszami i bardzo wkurzające. Nie? To może pomocnicy Mikołaja robiący zabawki? Też nie?! No i w takich momentach powstaje pytanie - Czy są to pojedyńcze stworzonka cz też jest to cała rasa dzieląca się na mnóstwo kategorii. Zdecydujcie sami. :D
___________
Z popiołów strzelą znów ogniska,
A mrok rozświetlą błyskawice,
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolice.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Emeszar



Dołączył: 15 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Zabrze

Wysłany: 26 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Temat jest pewnie szeroki jak rzeka więc odsyłam do pewnego artykułu i zachęcam do przeczytania

http://www.sapkowski.pl/article.php?sid=204

Tam jest wszystko wyjaśnione :)

___________
Ukochani przez Bogów umierają młodo!!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 26 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

W pytaniu jest błąd - tak jakbys zapytał "masło - z mleka czy mleczne". Czy mógłbyś jaśniej?
___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Eon



Dołączył: 16 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: ..zza wydm przy ognisq...

Wysłany: 27 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Nie ma nic gorszego, niż pijany gob(e?)lin..!..chehie..
Myślę, że rasa, acz bez 'kategorii' - lecz się nie znam..nie widziałem..chehie..

A temat możnaby przesunąć do Karczmy, dzie już są "Gargulce" i insze potwory Śródziemia..chehie..
Tam właśnie pójdzie za kiś tydzień temat ten, ok..?

___________
Cytat:
"Wiedzcie to, bracia moi umiłowani. Każdy człowiek ma być prędki do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do srogiego gniewu;"
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Merynos



Dołączył: 23 września 2004
Posty: 164
Skąd: Łódź

Wysłany: 27 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Co do prośby Grenadier'a:
Chodziło mi o to, czy jest to jeden gatunek czyli stworzenie,czy też jest to cała rasa oznaczająca iż jest to ciąg różnych stworzeń mających wspólne cechy np.
kot i lew pochodzą z tej samej rodziny, ale gdy powiesz do kota "kici, kici" to powinien do ciebie przyjść, a gdy powiesz do lwa "kici, kici" to możliwe iż odgryzie Ci łeb.
Mam nadzieję że wyraziłem się teraz dość jasno.
Serdecznie pozdrawiam.

___________
Z popiołów strzelą znów ogniska,
A mrok rozświetlą błyskawice,
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolice.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 27 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że takie konstruktywne budowanie świata Fantasy jest po prostu Impossible. Zbyt dużo stworzeń, zbyt dużo niewiadomych... Nie mam zielonego pojęcia do której grupy można by Gobliny zaliczyć. Pasują tu i tu, chyba...
___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 27 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Merynos (cytat):
Takie małe, ze spiczastymi uszami i bardzo wkurzające.

wypisz wymaluj - elf!

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 27 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Do autora pytania - bo widzisz, rasa składa się ze stworzeń niestety... Ale teraz wyraziłęś sie jasno.

Miszcz gatunku Tolkien tak to wyraził - "stworzenia nazywane teraz przez ludzi goblinami ... to orkowie. W żyłąch plemienia goblinów płynie czarna krew, oczy maja czerwone, a przepełnione sa nienawiścią. Choć są teraz już tylko istotami zdolnymi do pomniejszych czynó zła, byli niegdyś rasa gotową służyć zuchwałym planom straszliwej tyranii".

Myślę, żę wszystko jasne - gobliny to podrasa orków. Do momentu stworzenia bardziej doskonałych od nich, byli rasą, na której opierały się plany "zła", potem ustąpili pola lepszym od siebie.

Nieco inaczej ujmuje to mitologia zachodnioeuropejska, ale generalnie gobliny to stworzenia bytujące pod ziemią i bardzo uciążliwe, nawet dla czarownic.

Pozdrawiam

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Guinea



Dołączył: 20 maja 2000
Posty: 164
Skąd: że znowu!

Wysłany: 27 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

jOjO (cytat):
Merynos (cytat):
(...) i bardzo wkurzające.

wypisz wymaluj - elf!


Mniut na moje uszy... czuję się doceniony! ;)

___________
Achtung! Weasel!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Maryan



Dołączył: 24 sierpnia 2004
Posty: 164
Skąd: Żdżary/Łuków a teraz Stolyca

Wysłany: 29 września 2004     Gobliny - stworzenie czy rasa Odpowiedz z cytatem

Merynos napisał:
Cytat:
Chodziło mi o to, czy jest to jeden gatunek czyli stworzenie,czy też jest to cała rasa oznaczająca iż jest to ciąg różnych stworzeń mających wspólne cechy

Wg systematyki gatunek jest wyżej niż rasa. Na przykład gatunek pies domowy i multum ras... Albo człowiek tzw. myślący i cztery rasy (wg koloru skóry - biała, czerwona, czarna i żółta). Czyli biorąc pod uwagę uniwersum HoMaM - są np hobgobliny - można je traktować jako rasę goblinów (na przykład)

Grenadier napisał:
Cytat:
Myślę, żę wszystko jasne - gobliny to podrasa orków. Do momentu stworzenia bardziej doskonałych od nich, byli rasą, na której opierały się plany "zła", potem ustąpili pola lepszym od siebie.

A skąd powstały orki? Melkor (o ile dobrze pamiętam) stworzył ich z elfów (patrz Silmarillion) A więc można by powiedzieć, że elfy, orki i gobliny to jedna wielka Rodzina. :wink: A wracając do systematyki - może elfy, gobliny i orki to są rasy jakiegoś gatunku, który nie jest jeszcze określony (a może jest?)

Pozdrawiam

___________
"Piwo to moje paliwo"
"Choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem"
z "Madrości Przystanku"
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.