Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-03-28 23:56:22
Autor Wiadomość
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 27 stycznia 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Cóż, nawiązując do mojej ballady na fRPG, poruszam temat tych "panów", którzy stali się wojownikami mórz, polującymi na statki handlowe czy też wojenne. Grabili, łupili, mordowali. Kiedy tak naprawde pojawiły się wzmianki o piratach w świecie fantasy? Czy ich powstanie ma związek z jakimiś wydarzeniami? I najważniejsze pytanie: czy wikingów można zaliczyć do piratów? Wzmianki o piratach w filmach pojawiają się w wielu tytułach, np. LOTR (gdzie są nazwani najemnikami z wybrzeża).
___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Islington



Dołączył: 7 czerwca 2004
Posty: 164
Skąd: Z otchłani półmroku (teraz masz się zacząć bać)!Spooky!

Wysłany: 30 stycznia 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście ja pierwszy raz czytałem o nich w LOTRze.
Czy Wikingowie to piraci? Według mnie nie, bo tworzyli własne plemię, ktoś im rodził dzieci. A piraci zostawali takimi z naboru, chęci zysku, czy z musu. Sam temat ciekawy, naoglądałem się kupę filmów o piratach ;)
Najbardziej podobał mi się "karmazynowy pirat" jako, że z reguły mam niskie wymagania co do filmów. Ale tam koleś miał klasę! I to jaką!

___________
"Ironia losu bywa czasem ironiczna"
"Ty wiesz swoje, ja znam prawdę"
"Kto jest bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień"
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Emeszar



Dołączył: 15 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Zabrze

Wysłany: 2 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Islington (cytat):
Czy Wikingowie to piraci? Według mnie nie, bo tworzyli własne plemię, ktoś im rodził dzieci. A piraci zostawali takimi z naboru, chęci zysku, czy z musu


Ja nie zgadzam się z tym poglądem. Wikingowie byli piratami i to tak dobrymi, że pod ich panowaniem Europa znajdowała się mniej więcej od VIII do XI w. To prawda, że stanowili własne plemię, ale to właśnie z tej przyczyny zaczęli się trudnić piractwem. Należy pamiętać, iż zamieszkiwali oni rejony północne, które były dosyć skąpe w dobra naturalne oraz żywność a rozrastające się "plemię" musi jeść. Stąd też Noramanowie zaczęli wsiadać na statki i łupić. A łupili tak dobrze, że np. w 845r. płynąc w górę Sekwany spalili Paryż :!: W 859r. natomiast splądrowali wszystko co było do splądrowania na morzach północnych i wkroczyli na morze Śródziemne a nawet dotarli do wybrzeży Afryki.
Tak więc Normanowie byli piratami i byliw tym dobrze a świadectwa ich czynów odbiły się tak mocno na Europie, że po dziś dzień mamy we Francji krainę, która się zwie Normandią.

Poza tym nie tylko Normanowie posiadali namiastkę państwowości. W starozytności również Grecy zajmowali się piractwem łupiąc statki bogatszych od siebie Fenicjan i byli tak skuteczni, że panowali na całym Morzu Egejskim. Najbardziej jednak upaństwowieni byli piraci berberyjscy. Chociaż upaństwowieni to zły zwrot gdyż istniało normalne państwo na terenie Algierii tak potężne, że trwało od ok. 1500r do 1830r
(nie pamiętam dokładnie :) )

P.S. Słowo Wiking pierwotnie było zarezerwowane jedynie dla osoby, która dowodziła zbrojnym wypadem Normanów. Z czasem przyjęło się jednak określać tym słowem całą ludność północną.

___________
Ukochani przez Bogów umierają młodo!!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Danio



Dołączył: 20 czerwca 2004
Posty: 164
Skąd: z Mrągowa

Wysłany: 4 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Czy wikingów można zaliczyć do piratów? Raczej nie ponieważ:
:arrow: Wikingowie grabili , a nie statki
:arrow: Wikingowie to odzielna cywilizacja, a piraci raczej nie

___________
Rodzina jest jak górski krajobraz - najlepiej wygląda z daleka.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Sandro



Dołączył: 15 października 2002
Posty: 164
Skąd: kaLISZ

Wysłany: 4 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Londy? A może landy? Tylko co Niemcy na to?
Chyba, że chodziło o Londyn.

___________
I.Am.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Fristron z Avlee



Dołączył: 27 października 2004
Posty: 164
Skąd: Fristotele - zgadnij po nicku :)

Wysłany: 4 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Sandro (cytat):
Londy? A może landy? Tylko co Niemcy na to?
Chyba, że chodziło o Londyn.


Gratulacje dla Sandro za tak lubianą u mnie ironię :) .

Co do piratów. Wg. "Omni"(Słownika Wyrazów Obcych i Zwrotów Obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego) definicja słowa "wikingowie" to:

wikingowie - normańscy rozbójnicy, którzy w VIII-X w. przedsiębrali ze Skandynawii dalekie pirackie wyprawy morskie na wybrzeża Europy i rzeczne, w głąb kontynentu, na swych długich i wąskich łodziach.

Podkreśliłem słowo "pirackie".

A co myślicie o sławnych piratach? (jak Francis Drake, Arudż Barbarossa, Chajr-ad-din Barbarossa, Rock Brasiliano, Bartolomeusz Portugues, Francois L'Ollonois, Klaus Stortebeker czy Edward Teach "Czarnobrody")

Wszyscy bez wątpienia okrutni. Czy faktycznie należy skazywać ich na potępienie? Tacy, dajmy na to bracia Barbarossa mieli powód do zemsty (zaginięcie brata). Nie usprawiedliwia to tak bardzo ich czynów, lecz w jakimś stopniu...

___________
Nie ma na tym świecie altruistów. Są ci, którzy ich udają i ci, którym udawanie weszło w nawyk.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Islington



Dołączył: 7 czerwca 2004
Posty: 164
Skąd: Z otchłani półmroku (teraz masz się zacząć bać)!Spooky!

Wysłany: 5 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

No tak wszyscy niby źli, ale to zależy z jakiego punktu widzenia na to patrzeć. Jeśli po takim ataku pirackim miał zostać złupiony skarb królestwa hiszpanii, który wcześniej został złupiony Inkom to jestem za! ;-)
___________
"Ironia losu bywa czasem ironiczna"
"Ty wiesz swoje, ja znam prawdę"
"Kto jest bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień"
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Tarband



Dołączył: 23 listopada 2002
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 5 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

A ja bym chciał się dowiedzieć

Dragonthan (cytat):
Kiedy tak naprawde pojawiły się wzmianki o piratach w świecie fantasy?
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 6 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Piraci są znani od tak dawna odkąd istnieje żegluga. Jedno z drugim jest nierozłaczne. Podobnie jest z fantasy. Nie znam dokładnie twórczości Roberta E. Howarda, który w 1930 roku zapoczątkował mainstrimową fantasy cyklem opowieści o Conanie co daje podręcznikowy początek gatunkowi, jeżeli zapomnimimy o twórcach z przełomu XIX i XX wieku. Więc nie wiem, czy gdzieś w Conanie piraci wystepują...
___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 12 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Grenadier (cytat):
Więc nie wiem, czy gdzieś w Conanie piraci wystepują...

ja się w Conanie już nie rozczytuję ;)
ale mam tu linka i nawet obrazka co być może nieco światła na te kwestie rzuco...

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
mah



Dołączył: 29 października 2002
Posty: 164
Skąd: Między Górze

Wysłany: 12 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Oj nie tylko w tej książce o Conanie występują piraci, właściwie to czytałem tylko jedną część tej sagi, ale byli tam piraci.

Co do Wikingów to byli to prawdziwi piraci, (wg mnie) ale swoich czasów, poprostu teraz panuje inne wyobrażenie piratów, którzy nadal działają. To chyba drugi co do starosći zawód świata:D

A co do tego że piraci nie atakują "londu", to jest to fałsz, gdyż było dużo przypadków żę atakowali twierdze, lub sami się w nich bronili.(z wojen w ameryce płn.)

___________

Imię twe – Patriota,
Kto nie zna korzeni, ten nie zrozumie
W sercu ogień nie zgasł,
Kto nie z nami, ten przeciw nam !



АРИЯ - Патриот
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Vexawn



Dołączył: 9 lutego 2005
Posty: 164
Skąd: Szczecin

Wysłany: 19 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Ja w mojej skromnej opinii uważam, że wikingowie NIE byli piratami. Tworzyli rozwiniętą cywilizacją, natomiast piraci zajmowali się grabieżą statków :wink:.
A co do piratów w LOTR to tam są przedstawieni jako najemnicy, mnie się tam ta obcja bardziej podoba lecz stereotypem są bandyci grabiący statki :)

___________
Hail my Friends !!!
Grzejniki są aha aha gorące :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Emeszar



Dołączył: 15 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Zabrze

Wysłany: 21 lutego 2005     Piraci Odpowiedz z cytatem

Vexawn (cytat):
Ja w mojej skromnej opinii uważam, że wikingowie NIE byli piratami. Tworzyli rozwiniętą cywilizacją, natomiast piraci zajmowali się grabieżą statków :wink:.


Pewnie, że stworzli rozwinietą cywilizację, ale należy pamiętać dzięki jakim procederom ta cywilizacja mogła istnieć. Przede wszystkim były to zbrojne wyprawy o charakterze łupieskim. Dopiero z upływem czasu porzucili to rzemiosło i zaczęli imać się handlu, ale w tamtych czasach po prawdzie handel i piractwo były ściśle ze sobą powiazane. Kupcy bardzo często napadali na siebie a zrabowane towary sprzedawali na własną rękę. Bardzo często takie działanie odbywało się za pozwoleniem władz państwowych, które za pomocą prywatnych statków łupiło kupców swoich sąsiadów

___________
Ukochani przez Bogów umierają młodo!!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.