Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-03-29 7:03:45
Autor Wiadomość
Mastorious



Dołączył: 30 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Z Krainy Duchów

Wysłany: 2 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Anioły, Diabły i Duchy występują chyba w każdej religii (oprócz Buddyzmu - tam występują tylko duchy, a raczej "dusze"), mitologii, są fantastyce. Anioły przez wieki były natchnieniem dla malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Wielu ludzi ponoć je widziało...
W świecie fantasy trudno nie zaczepić o ten temat.

A teraz moja prośba:
Jeżeli coś będziecie na ten temat pisać to podawajcie z jakiego źródła to czerpiecie (Biblia -tutaj również czy Stary czy Nowy Testament czy Księga, książka populanro-naukowa, fantastyka, Koran, przepowiednie itp.)

Niedługo sam zamieszczę jakieś informacje.
Może sami macie jakieś teorie??

___________
What is worse: Nothing to defend or no one to defend it??
Without warriors there can be no war.
Even the smallest person can change the course of the future.
Szukasz dobrych map i recenzentów?? - http://nowebractwo.w.interia.pl
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Davoth



Dołączył: 3 listopada 2004
Posty: 164
Skąd: Rediunad - bliżej znane jako Jasło

Wysłany: 4 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

A co do Aniołów... to jest ich dużo w Starym Testamencie... np. po wygnaniu Adama i Ewy z Edenu anioł miał strzec wejścia do raju...
___________
"Jeżeli potrafisz zachować spokój wtedy gdy wszyscy szaleją, to znaczy że nie rozumiesz problemu."
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Coyote



Dołączył: 26 marca 2004
Posty: 164
Skąd: Nie wiadomo :-)

Wysłany: 5 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Duchy - Nie jest rzeczą materialną, a raczej przekazem przeszłości, czyli to co już było...Zwykle ludzie uważający, że nękają ich duchy to idioci, dlatego są tacy co studiują psychologię ;) Duchy są wyobraźnią ludzką, duchów NIE MA ;P
___________
Powinieneś coś zrobić, zanim włączy się wygaszacz ekranu!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 5 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

ANioły, Diabły, Duchy... w zasadzie wszystkie postacie wywodzą się z życia realnego a potem zostały umieszczane w wiatach Fantasy, ale tak to chyba z większością jest. Te jednak były pierwsze (tako mi się wydaje).

@Moderator: tak, wiem czemu usunąłeś poprzedniego posta :P.

@Duch: czekam na dalszą część wywodu.

@Davoth: Nie tak dużo jakby się mogło wydawać :P.

@Gollum: eee.... mówimy tutaj o real'u czy o Fantasy... diabłów i aniołów pewnie też nie ma, stąd moje pytanie :P.

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
MiB



Dołączył: 21 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Kęty

Wysłany: 5 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

ekhm... kto śmie mówić, że ani diabłów, ani ( tfu! ) aniołów nie ma...

A tak bardziej serio, to prosiłbym, o omijanie wszelkich religii szerokim łukiem, szczególnie w IJB!!

Realowej Polityce i Religii w IJB mówimy stanowcze NIE!!

Więc będę postulował o zamknięcie tego tematu, jeśli zejdzie na tamatykę religijną - o duchach, diabłach i aniołach w wymiarze fantasy możemy sobie porozmawiać, ale real zostawiamy w spokoju.

Zdravim

MiB

___________
"Imagine there's no heaven,
It's easy if you try."
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 5 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Myślę, ze wiesz w jakim sensie to mówiłem ;). Absolutnie nie miałem zamiaru wchodzić w temat religi, jeżeli ktoś odniósł takie wrażenie to niestety się pomylił. Temat o religi już tu był na Forum, nawet całkiem udany. Pomimo tego sam wolałbym takich tematów unikać ;). Dlatego mówiąc o tych postaciach to of kors tylko w sensie Fantasy, ewentualnie podciągnięcie na cytaty z książek (choć raczej unikać). :)

Zdravim
Mr. Rabbit

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
MiB



Dołączył: 21 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Kęty

Wysłany: 6 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

@Mr.Rabbit: Mahadevo broń!! Nie nawiązywałem do Twojego postu, ale do postu Duch`a:

Duch (cytat):
A teraz moja prośba:
Jeżeli coś będziecie na ten temat pisać to podawajcie z jakiego źródła to czerpiecie (Biblia -tutaj również czy Stary czy Nowy Testament czy Księga, książka populanro-naukowa, fantastyka, Koran, przepowiednie itp.)


czyli jednoznacznie Duch chce rozmowy w kontekście religijnym, czego jednak wolałbym uniknąć.


Zdravim

MiB

___________
"Imagine there's no heaven,
It's easy if you try."
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
MiB



Dołączył: 21 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Kęty

Wysłany: 6 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

@Mr.Rabbit: Mahadevo broń!! Nie nawiązywałem do Twojego postu, ale do postu Duch`a:

Duch (cytat):
A teraz moja prośba:
Jeżeli coś będziecie na ten temat pisać to podawajcie z jakiego źródła to czerpiecie (Biblia -tutaj również czy Stary czy Nowy Testament czy Księga, książka populanro-naukowa, fantastyka, Koran, przepowiednie itp.)


czyli jednoznacznie Duch chce rozmowy w kontekście religijnym, czego jednak wolałbym uniknąć.


Zdravim

MiB

___________
"Imagine there's no heaven,
It's easy if you try."
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mastorious



Dołączył: 30 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Z Krainy Duchów

Wysłany: 6 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Hmmm...
Nie chciałem żeby ta rozmowa była w podtekście religijnym, to że podałem źródła takie jak Bibilia nie miało znaczyć że chcę rozmawiać o takich rzezach jak stworzenie świata itp. tylko uważam że w takich źródłach jest najwięcej informacji tego typu.
Ale czytając Wasze posty sam doszedłem do wniosku że IJB to nie jest miejsce na rozmowy o takich rzeczach. Proponuję zmianę tematu na "Duchy i inne nna wpół materialne istoty" - tylko to by musiał zrobić moderdator chyba, bo ja nie potrafię (a raczej nie mam takiej możliwości).


________________________________________________________
Już zmieniłem nazwę tematu - dzięki Gollum.

___________
What is worse: Nothing to defend or no one to defend it??
Without warriors there can be no war.
Even the smallest person can change the course of the future.
Szukasz dobrych map i recenzentów?? - http://nowebractwo.w.interia.pl
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 7 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Temat zmieniony (nie przeze mnie :P )... co masz na myśli mówiąc wpół materialne istoty? Jakieś konkretne masz na myśli? Ja w tym momencie nie kojarze żadnych :(, choć na pewno jakieś znam :).
___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mastorious



Dołączył: 30 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Z Krainy Duchów

Wysłany: 8 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Teoria na temat duchów:
Jstoty duchowe są wśród nas i czy nam się to podoba czy nie, nie mamy na to żadnego wpływu. Są to byty pozbawione powłoki cielesnej, więc są dla nas niewidoczne. Lecz jeżeli coś jest niewidoczne, to wcale nie znaczy, że tego czegoś nie ma.
A teraz pytanie dlaczego mnie widzicie??
Odpowiem:
Duchy potrafią manifestować swą obecność we wszelaki sposób. Czasem w bardzo łagodnej w formie lub delikatnej sugestii wpływającej na naszą podświadomość. Innym razem poruszą jakiś przedmiot, a czasami wręcz potrafią zaatakować.
W świecie duchowym istnieje współzależność pomiędzy rozwojem ludzi i duchów. Duchy wyższe, mogą być łatwiej przywoływane przez osoby o podobnym stopniu rozwoju.
W ten sam sposób na płaszczyźnie międzyludzkiej osoby o podobnej kulturze i rozwoju przyciągają się nawzajem, a jeżeli brak podobieństw, a wręcz są przeciwności pomiędzy ludźmi tworzy się wzajemna niechęć. Jednakże nawet wyższy duch może udzielić nam pomocy, jeżeli będziemy go traktować poważnie i z szacunkiem, a sprawy o które będziemy pytać, nie będą błahostkami. Wynik porozumienia zależy w dużej mierze od moralnego poziomu obecnych, od natury duchowej medium oraz samego pytającego. Wpływ ostatniego, może okazać się większy od wpływu wszystkich pozostałych czynników razem wziętych.

No i tak było - żyłem walczyłem, zginąłem (długa historia). Moi towarzysze broni, którymi dowodziłem nie potrafili podjąć decyzji bez swojego dowódcy - więc zaczerpnęli pomocy jakiegoś druida, który "pomógł im wywołać moją duszę".
A powiem wam że chociaż wróciłem na ten świat to z początku nie było łatwo. Przez pierwsze dni jak zostałem wywołany moi "żywi" przyjaciele nawet nie wiedzieli że jestem przy nich. Nie widziałem jak okazać swoją obecnośc. Naszczęście niedługo zrozumiałem że aby móc przemawiać i poruszac przedmioty, muszę używać swojej siły umysłu. I tak się zaczęło moje pośmiertne życie...

_________________________________
Resztę napiszę jak będą pytania... jeżeli prędzej tkoś nie zamknie tego tematu :D

___________
What is worse: Nothing to defend or no one to defend it??
Without warriors there can be no war.
Even the smallest person can change the course of the future.
Szukasz dobrych map i recenzentów?? - http://nowebractwo.w.interia.pl
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Bubeusz



Dołączył: 13 lipca 2004
Posty: 164
Skąd: a żebym to ja sobie przypomniał... :)

Wysłany: 26 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

I co dalej? :)

Jest pytanie, możesz pisać :)

___________
Caveant consules ne quid detrimenti IJB capitat ;)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mortai



Dołączył: 7 maja 2004
Posty: 164
Skąd: Bogate Miasto Hanzetyckie

Wysłany: 27 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Ja duchy lubię, i w nie wierzę, i może jak bedę mieć forsę to głębiej zainteresuję się parapsychologią. Wg. mnie, duchy to fajna "rzecz". Pojawiają się w grach komputerowych (choćby nawet heroes:)) filmach (jest taki horror "Duch", nie wiem czy ktoś ogladał) i w literaturze (Dziady A. Mickiewicza, Opowieść Wigilijna K. Dickensa)
___________
HoMM sweet HoMM

Powiedzcie, kogo mam zlikwidować. Z chęcią pomogę... :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Thurvandel



Dołączył: 8 listopada 2004
Posty: 164
Skąd: inąd

Wysłany: 27 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Na wirydażu w pewnej szkole, w której miałem przyjemność być, w nocy duch objawił się także, i objawia się tam wcale często.

Bynajmniej spotkania z duchami miłe nie są (takie nieprzyjemne mrowienie w żołądku), aczkolwiek jest później o czym opowiadać, a w nawiedzonych miejscach, nawet osoby, które deklarują swą niewiarę w istoty czysto metafizyczne trzymają się tak jakoś bliżej oświetlonych miejsc ;).

Zresztą... duchy klimatyczne są :D

___________
There are three kinds of people on this world. These who can count and these who cannot.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Bubeusz



Dołączył: 13 lipca 2004
Posty: 164
Skąd: a żebym to ja sobie przypomniał... :)

Wysłany: 28 stycznia 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Ale fajne przeżycie miałeś :) W mojej okolicy niestety ni ma żadnych duchów, keine duchen :) Kurczę, kiedyś była stara, zniszczona szkoła, ale zbudowali na jej miejscu jakiś wielki dom ;(
Duchy są najczęściej przedstawiane jako widma zmarłych osób, albo jako białe prześcieradło ;) Czy są znane jeszcze jakieś inne formy duchów?

___________
Caveant consules ne quid detrimenti IJB capitat ;)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mortai



Dołączył: 7 maja 2004
Posty: 164
Skąd: Bogate Miasto Hanzetyckie

Wysłany: 3 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

A słyszałeś o poltergeistach? Objawiają się niezidentyfikowanymi odgłosami i poruszaniem się mebli. Ja też kiedyś słyszałem ducha, albo ktoś sobie jaja niezłe z nas robił. Byłem kilka lat temu na koloniach na kaszubach i z kumplami mieszkaliśmy w domku. Kiedyś w nocy, gdy drzwi były zamkniete, słyszeliśmy odgłosy kroków układające się w jakąś smętną, pogrzebową melodię a w przedpokoju zapaliło się światło. Dziwne, prawda? Pani mówiła nam następnego dnia, że to wiewórka zrzucała szyszki na dach. Ciekawe, czy tez zapaliła światło?
___________
HoMM sweet HoMM

Powiedzcie, kogo mam zlikwidować. Z chęcią pomogę... :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Bubeusz



Dołączył: 13 lipca 2004
Posty: 164
Skąd: a żebym to ja sobie przypomniał... :)

Wysłany: 4 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Słyszałem, aczkolwiek tylko o tym, który powstał dzięki wyobraźni pani Rowling ;)

W temacie widać nie tylko duchy, ale jeszcze "inne na wpół materialne istoty". Tzn. JAKIE? :) Bo o żywiołaki powietrza raczej nie chodzi :)

___________
Caveant consules ne quid detrimenti IJB capitat ;)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mortai



Dołączył: 7 maja 2004
Posty: 164
Skąd: Bogate Miasto Hanzetyckie

Wysłany: 5 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

O tym z Pottera tez słyszałem. Mam gdzieś Encyklopedię Zjawisk paranormalych i tam o duchach jest wszystko:). Zresztą zaraz zapiszę, co to dokładnie poltergeist, tylko znajdę:)

A więc oto opis poltegeista:

Nazwa pochodząca z niemieckich słów "hałaśliwy duch" i określająca zjawisko, którego bezpośrednią istotą jest występowanie w domu hałasów i stuków o niewyjaśnionym pochodzeniu i źródle. Zjawisku poltergeista towarzyszy też zazwyczaj poruszanie się mebli, aporty, miotanie drobnymi przedmiotami, lithobolia a czasem nawet pojawianie się bolesnych urazów mechanicznych na ciałach mieszkańców (ugryzienia, zadrapania, ślady uderzeń itp.). Z reguły Poltergeist upatruje sobie jedna osobę w obecności której dochodzi do wyżej wymienionych zjawisk. Osoba taka zazwyczaj jest dziecko, najczęściej dziewczynka w średnim wieku 10-17 lat, która w wyniku swego nastawienia emocjonalnego i nadmiaru pola bioenergetycznego, nieświadomie wpływa na otaczające ją środowisko. Zjawisko to może trwać nawet kilka miesięcy, lecz rzadko kiedy okres jego występowania przekracza pół roku. Mogą się jednakże zdarzać jego nawroty.

Opisać jakieś inne jeszcze duchy? Bo są:

Duch Dobre

Duchy Dobroczynne

Duchy Erudycyjne

Duchy Lekkomyślne

Duchy Najwyższe

Duchy Neutralne

Duchy Nieczyste

Duchy Niepożądane

Duchy Niedoskonałe

Duchy Pseudo-światłe

Duchy Stukające

Duchy Najwyższe

I to będzie na tyle... Mam któregoś opisać???

___________
HoMM sweet HoMM

Powiedzcie, kogo mam zlikwidować. Z chęcią pomogę... :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Bubeusz



Dołączył: 13 lipca 2004
Posty: 164
Skąd: a żebym to ja sobie przypomniał... :)

Wysłany: 6 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Eeeekhm... To może opisz każdego po kolei :)
___________
Caveant consules ne quid detrimenti IJB capitat ;)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mortai



Dołączył: 7 maja 2004
Posty: 164
Skąd: Bogate Miasto Hanzetyckie

Wysłany: 7 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

To bedyie dłuuuuugi post...

A więc:

Duchy Dobre:

Ich naczelne cechy to: panowanie ducha nad materią i pragnienie dobra. Ich jakość i umiejętność praktykowania dobra mają związek ze stopniem rozwoju, który osiągnęły: jedne posiadają wiedzę, inne mądrość i dobroć, zaś te najbardziej rozwinięte odznaczają się wiedzą i przymiotami moralnymi. Ponieważ jeszcze zupełnie nie wyzbyły się one swej materialności, zawierają w sobie pewne ilości pozostałości życia cielesnego, które uwidaczniają się czy to w ich mowie, czy w obyczajach. Gdyby nie to, byłyby Duchami doskonałymi. Rozumieją one Boga i nieskończoność, i korzystają już ze szczęścia ludzi dobrych. Cieszą się z dobra, które czynią i w chwili, gdy uda im się zapobiec złu. Łącząca je miłość jest dla nich źródłem ogromnego szczęścia, którego nie zakłóca zazdrość, wyrzuty sumienia, czy jakiekolwiek z nieszlachetnych uczuć dręczących Duchy trzeciego rzędu. Jednak wszystkie one muszą przejść próby, by osiągnąć absolutną doskonałość. Jako Duchy tchną one w ludzi dobre myśli; zawracają ich ze złej drogi; ochraniają osoby, które zasługują na ich ochronę; likwidują wpływ Duchów niedoskonałych na osoby, którym wpływ ten nie odpowiada. Ludzie animowani przez te Duchy są serdeczni, nie znają nienawiści, zazdrości czy zawiści, czynią dobro z miłości do dobra. Do tego rzędu należą Duchy zwane popularnie dobrymi geniuszami, geniuszami opiekuńczymi, Duchami dobra. W dawnych czasach uznawano je za czyniących dobro bogów.

Duchy Dobroczynne:

Ich główną cechą jest dobroć. Chętnie robią one przysługi i ochraniają ludzi, lecz ich wiedza nie jest szeroka; ich rozwój dokonał się bardziej w kierunku moralnym niż intelektualnym.

Duchy Erudecyjne:

Wyróżnia je głównie zasób ich wiedzy. Zajmują się one nie tyle moralnymi, co naukowymi sprawami, w kierunku których wykazują wiele zdolności. Traktują naukę jedynie z punktu widzenia jej pożyteczności, nie łącząc z nią pasji właściwych Duchom niedoskonałym.

Duchy Lekkomyslne:

Są to Duchy niewykształcone, lubiące oszukiwać dla żartu, nieświadome konsekwencji swych czynów, kpiarsko usposobione.Mieszają się do wszystkiego, na wszystko mają odpowiedź, zupełnie nie przejmując się prawdą. Zabawiają się dostarczając niewielkich przykrości i niewielkich radości; wymyślają wyzwiska; przy pomocy żartów i oszustw wprowadzają w błąd tylko dla kawału Są one uzależnione od Duchów wyższych, wobec których spełniają funkcje służebne. Komunikując się z ludźmi używają mowy dowcipnej i żartobliwej, lecz prawie zawsze ogólnej. Wykorzystują one manie i śmieszne przywary niektórych osób, aby je napiętnować w sposób zgryźliwy i sarkastyczny. Przybierają sobie dziwaczne imiona, co czynią raczej dla zabawy niż ze złośliwości.

Duchy Najwyższe:

Przeszły one wszystkie stopnie hierarchii i wyzbyły się wszystkich materialnych nieczystości. Osiągnąwszy doskonałość dostępną jakiemukolwiek stworzeniu nie muszą już doświadczać prób i cierpień. Nie musząc wcielać się w zniszczalne ciała, żyją wiecznym szczęściem w łonie Boga. Doświadczają niemożliwego do opisania szczęścia, ponieważ nie dręczą ich już potrzeby życia materialnego. Lecz szczęście to nie jest bynajmniej korzystaniem z jakiejś monotonnej bezczynności, doznawanej wiecznie. Duchy te są wysłannikami i współpracownikami Boga, którego polecenia wypełniają, by utrzymać harmonię we wszechświecie. Panują one nad wszystkimi Duchami niższymi od siebie; pomagają im w doskonaleniu się i wyznaczają im zadania. Cudownym zajęciem Duchów czystych jest wspieranie ludzi, gdy ci odczuwają ból, kierowanie ich ku dobru i ku odkupieniu błędów, które oddalają ludzi od najwyższego szczęścia. Duchy te nazywamy czasem ,Aniołami, Archaniołami, Serafinami.

Duchy Neutralne:

Te nie są wystarczająco dobre, aby czynić dobro, ani wystarczająco złe, aby czynić zło. Przechylają się one na jedną lub na drugą stronę i nie wybijają się ponad przeciętność ludzką, czy to pod względem moralnym, czy intelektualnym. Czują się związane ze sprawami ziemskimi i tęsknią do banalnych uciech tego świata.

Duchy Nieczyste:

Skłaniają się one ku złu i jest ono ich głównym zajęciem. Jako Duchy oddziałujące na ludzi czy to poprzez inspirację, czy w komunikatach na seansach spirytystycznych dają one zdradliwe rady, sieją niepokój i wzajemną nieufność. Nakładają wszelkie maski, by oszukać. Związują się z ludźmi o wystarczająco słabych charakterach, by czynić ich wykonawcami swych sugestii, mając na celu ruinę tych ludzi. Cieszą się, opóźniając rozwój tych nieszczęśliwców, którzy przegrywają we wszelkiego rodzaju próbach życiowych. Duchy tej klasy można stosunkowo łatwo rozpoznać w ich komunikatach przekazywanych na seansach. Przepojone są one trywialnością i brakiem delikatności w wyrażaniu myśli, co zarówno u Duchów, jak i u ludzi jest zawsze znakiem moralnej i intelektualnej niższości. Ich komunikaty ukazują nieszlachetność ich skłonności. Nawet jeśli Duchy te używają mądrych mów by nas oszukać, w końcu zdradzają swe pochodzenie, bo nie potrafią odgrywać tej farsy przez dłuższy czas. Niektóre ludy uczyniły z nich złośliwych bogów; inne nazywają je demonami, złymi geniuszami czy Duchami zła. Ludzie animowani przez takie istoty wykazują skłonności do wszelkich niegodziwości, które z kolei procentują negatywnymi pasjami i cechami charakteru: lubieżnością, okrucieństwem, hipokryzją, chciwością, skąpstwem, zakłamaniem.

Duchy Niedoskonałe to wszyskie złe

Duchy Nieporządne:

Właściwie klasa ta nie zawiera Duchów odznaczających się jakimiś specjalnymi cechami charakteru. Została ona wyodrębniona ze względu na ich specyficzne zachowania podczas seansów i manifestacji spontanicznych. Duchy te mogą równie dobrze należeć do takiej czy innej klasy trzeciego rzędu. Manifestują one swą obecność najczęściej przy pomocy efektów fizycznych, takich jak stukanie, ruchy i nienormalne przemieszczenia ciał bezwładnych, falowanie powietrza itp. Bardziej niż pozostałe Duchy wykazują swe przywiązanie do materii i zdaje się, że to właśnie one w wielu wypadkach wywołują liczne zmiany zachodzące na kuli ziemskiej, a to za sprawą posiadania umiejętności oddziaływania na powietrze, wodę, ogień i ciała stałe. Wszystkie Duchy potrafią wywołać tego typu zjawiska, lecz Duchy wyższe zwykle "zlecają" ich wykonanie Duchom niższe] kategorii, które są bardziej przydatne do spraw materialnych niż intelektualnych. Duchy wyższe korzystają z usług Duchów tej klasy.

Duchy Pseudo-światłe:

Posiadają one szeroką wiedzę, lecz na próżno wierzą, że wiedzą jeszcze więcej. Posiadając pewne doświadczenie w niektórych dziedzinach nadają swym komunikatom poważny ton, co jednak wprowadza nas w błąd. Ich umiejętności i wiedza są najczęściej tylko uprzedzeniami i wyobrażeniami wyniesionymi z ich ziemskiego istnienia. Jest to pomieszanie kilku prawd z absurdalnymi błędami, przez które prześwieca zarozumiałość, duma, zazdrość i upór, od których Duchy te jeszcze się nie uwolniły.

Duchy Stukające: Patrz Duchy Nieporządne

Duchy Wyższe:

Te ze swą wiedzą łączą mądrość i dobroć. Ich mowa wyraża iedynie serdeczność; jest zawsze godna i często przepiękna. Wyższość tych Duchów ponad innymi pozwala im na przekazanie nam właściwej wiedzy na temat spraw świata bezcielesnego, w granicach tego, co wolno człowiekowi wiedzieć. Chętnie porozumiewają się z ludźmi, którzy szczerze szukają prawdy i których dusze wystarczająco uwolnione są od ziemskich powiązań, by mogli oni tę prawdę pojąć. Odwracają się od tych, którzy wywołują je powodowani tylko ciekawością, czy od tych, którzy pod wpływem materii odchodzą od praktykowania dobra. Gdy wyjątkowo wcielają się na Ziemi, przybywają one spełnić jakąś misję, a dla nas są uosobieniem typu doskonałości, do jakiego dąży ludzkość na tej planecie.


I to na tyle. Dziękuję

___________
HoMM sweet HoMM

Powiedzcie, kogo mam zlikwidować. Z chęcią pomogę... :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Bubeusz



Dołączył: 13 lipca 2004
Posty: 164
Skąd: a żebym to ja sobie przypomniał... :)

Wysłany: 15 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Hehe, no super :)
Może ktoś też się udzieli w tej dyskusji?? W całym Imperium tylko my o duchach gadamy? :)

___________
Caveant consules ne quid detrimenti IJB capitat ;)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mastorious



Dołączył: 30 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Z Krainy Duchów

Wysłany: 15 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

A dlaczego boimy się duchów?? W realnym świecie, przecież takie np. politergisty większego zła nie robią, a nawet gdyby ktoś zobaczył dobrego ducha to pewnie by zemdlał ze strachu. Sama obecnośc duchów napełniała zawsze ludzi zarówna w świecie fantasy jak i w realistycznym lękiem. Dlaczego?? Taka natura ludzka??
___________
What is worse: Nothing to defend or no one to defend it??
Without warriors there can be no war.
Even the smallest person can change the course of the future.
Szukasz dobrych map i recenzentów?? - http://nowebractwo.w.interia.pl
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
DruidKot



Dołączył: 16 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: z odległych zakamarków geografii :P

Wysłany: 15 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Duch (cytat):
A dlaczego boimy się duchów?


Bo są niecodzienne, surrealistyczne. Zresztą, jakoś nigdy, nawet w fantastyce nie widziałem, żeby ktoś bał się duchów. Choć może, gdyby się uprzeć, to Scrooge z Opowieści Wigilijnej odczuwał do nich jakiś respekt.

Pozdrawiam,
DruidKot

___________
Rychłoż się zejdziem znów?

o ortografii || o łańcuszkach
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Bubeusz



Dołączył: 13 lipca 2004
Posty: 164
Skąd: a żebym to ja sobie przypomniał... :)

Wysłany: 17 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Ja myślę, że to kwestia stereotypu ducha ;) Ludzie oglądają w dzisiejszych czasach same horrory w których duchy są "złe" i uważają, ze duchy są "złe :) Proste. A w fantasy, to na pewno kapłani nadadali chłopstwu, ze duchy to diabelne sługi i trzeba isę ich bać, a lud prosty wierzy i tyle :)
___________
Caveant consules ne quid detrimenti IJB capitat ;)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Sandro



Dołączył: 15 października 2002
Posty: 164
Skąd: kaLISZ

Wysłany: 17 lutego 2005     Duchy i inne na wpół materialne istoty... Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A dlaczego boimy się duchów?


Może dlatego, że są ludźmi po drugiej stronie, przynajmniej według tradycyjnej wykładni? Może to świadomość, że mamy z nimi tak wiele wspólnego napawa nas jakimś instynktownym lękiem?

___________
I.Am.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.