Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-04-24 5:11:44
Autor Wiadomość
Fristron z Avlee



Dołączył: 27 października 2004
Posty: 164
Skąd: Fristotele - zgadnij po nicku :)

Wysłany: 20 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

Ekhem... skoro piszę swój pierwszy w ciągu tych kilku miesięcy topic, to warto by jakiś ciekawy wstęp zrobić... może ironicznie zagadać...
Zaraz, zaraz, a może po prostu zacząć?
Zaczęte.
Czy wie ktoś, skąd się te dziwadła (bo toć dziwadła przecie) się wzięły? Występują czasami, zarówno w fantasy (choćby i HoMM) jak i sajens fikszyn (Riddick).

___________
Nie ma na tym świecie altruistów. Są ci, którzy ich udają i ci, którym udawanie weszło w nawyk.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 20 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

Istnieją 4 żywioły ziemi: Powietrza, Wody, Ziemi i Ognia. Liczbę tę spotykamy w Biblii oraz w starożytnych wierzeniach. Na myśl przychodzi mi nawet film "5 element", gdzie jest mowa o 4 żywiołach ziemi. Uważam że z biegem czasu przypisano każdemu żywiołowi odpowiednika jako potwora, przywoływanego modłami do danego żywiołu...
___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Ra-V



Dołączył: 4 lipca 2002
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra alias Chimera

Wysłany: 20 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

Fristron z Avlee (cytat):
Czy wie ktoś, skąd się te dziwadła (bo toć dziwadła przecie) [...]


Wypraszam sobie :)
Najwyzej "ludzcy inaczej" :P

___________
See you in Tibia!
Lista Jaskiniowych Chimeryjczyków - tutaj
Więcej tutaj...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 21 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

no ja zachęcę do źródeł

a zaraz potem nieco skomentuję:

żywioły wzięly się z objaśniania świata
(żywiołaki...? cóż, tu nie wiem po prostu, czy nie są współczesnym wymysłem autorów gier RPG... - zastrzegam się tutaj, że nie chozi mie o bóstwa związane z żywiołami (np nimfy, płanetnik itp), ale o "rasę" stworzeń)

jako pewną ciekawostkę podam, że za czasów dawniejszych ówczesny paradygmat uwzględniający żywioły świetnie się sprawdzał! (dziś intrygującej próby jego wykorzystania podjął się J.Dukaj w książce Inne pieśni więcej...)

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Fristron z Avlee



Dołączył: 27 października 2004
Posty: 164
Skąd: Fristotele - zgadnij po nicku :)

Wysłany: 25 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

Dragonthan (cytat):
Istnieją 4 żywioły ziemi: Powietrza, Wody, Ziemi i Ognia. Liczbę tę spotykamy w Biblii oraz w starożytnych wierzeniach. Na myśl przychodzi mi nawet film "5 element", gdzie jest mowa o 4 żywiołach ziemi. Uważam że z biegem czasu przypisano każdemu żywiołowi odpowiednika jako potwora, przywoływanego modłami do danego żywiołu...


Khem... tutaj kłóciłbym się. Żywiołom ludzie prędzej przypisywaliby bóstwa, niźli potwory... choć licho wie.

Ra-V (cytat):
Wypraszam sobie :)
Najwyzej "ludzcy inaczej" :P


Powiedzmy, że część to dziwadła, a część to ludzcy inaczej :P

___________
Nie ma na tym świecie altruistów. Są ci, którzy ich udają i ci, którym udawanie weszło w nawyk.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Vexawn



Dołączył: 9 lutego 2005
Posty: 164
Skąd: Szczecin

Wysłany: 26 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

No, więc jak to powiedziano są te 4 żywioły, a żywiołaki (tak mi się wydaje :P) są uosobieniem tych żywiołów, ich cielesną formą przywołaną przez czarnoksiężników :)
___________
Hail my Friends !!!
Grzejniki są aha aha gorące :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Lucas



Dołączył: 25 lutego 2005
Posty: 164
Skąd: Erathia

Wysłany: 26 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

Są 4 żywiołaki: wody, ziemi, powietrza i ognia. I zgadzam się z Vexawn'em.
___________
"Carpe Diem"
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 26 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

wyście je widzieli?
czy głosowanie urządzacie??

ja podałem źródła, w których mowa o pochodzeniu pojęcia żywiołu (i związanych z nimi naturalnie żywiołaków)

a tu mi ftoś pisze takie teksty...

uzasadnienia oczekuję!

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
mah



Dołączył: 29 października 2002
Posty: 164
Skąd: Między Górze

Wysłany: 27 lutego 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

Osobiście podoba mi się teoria pięciu żywiołów opisana, dośc krótko, w wikipedi (adres podany wcześniej przez jOjO), oczywiście chodzi mi o piąty żywioł - eter (a nie metal).
Poprostu żywioły są jakby (wg mnie) przymiotami boskimi, są siłą,której nie można zrozumieć, ale ta siła jest ogromna, niszczycielska.
Natomiast co do żywiołaków, nie pamiętam "starych" przykładów na ich istnienie. Chociaż istnieli bogowie ognia, wody, ziemi, powietrza, czyli czterech podstawowych żywiołów. Służbę żywiołaka spełniały również nimfy w mitologi greckiej, czyli duszki natury.
Chyba postać w jakiej znane są teraz żywiołaki, to jednak wymysł niektórych autorów gier, powieści. (chodzi mi o typ Heroes`ów, czyli półhumanoid - półwir żywiołu).

___________

Imię twe – Patriota,
Kto nie zna korzeni, ten nie zrozumie
W sercu ogień nie zgasł,
Kto nie z nami, ten przeciw nam !



АРИЯ - Патриот
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Vandergahast



Dołączył: 19 stycznia 2003
Posty: 164
Skąd: Wrocław

Wysłany: 11 kwietnia 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

tak na mój prosty i rozmiękczony promilami rozum to żywioły wziąły się z faktycznie z tego samego co nimfy i duszki. skoro wierzymy że jest duch drzewa, to także i wodospadu, skały albo płomienia(ogniska np.). jakikolwiek duch związany z wodą na pewno bylby niebieskawy i dosyć wodnisty. reszta stworów mogła powstać przez zwykłą analogię do tego pierwszego. Mogło się tez zdarzyć przy wróżbach z płomieni, że doszukiwano się tam jakowychś kształtów, tak samo jak przy topieniu wosku na Andrzejki. Ktoś musiałby owe obrazy w ogniu ukazywać, pewnie jakowyś duch. on też pewnie dla chociażby ukrycia swojej obecności w płomieniu musiałby się charakteryzować przynajmniej podobnym ubarwieniem, a aby nie robił mu on krzywdy mogł się sam z niego składać. Ogień mógł tez być symbolem jakiegoś bóstwa, a w sztuce by wykazać jego powiązanie z nim nadawano by mu jakieś pozory człowieczenstwa badź innej formy życia, np. poprzez ukształtowanie z płomieni twarzy. stąd już prosta droga do samodzielnego bytu jakim byłby żywiołak.
___________
Jestem wicemistrzem :]

Mój chomik ma balkonik.

Shit happens. All the time.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Vilentretenmerth



Dołączył: 22 maja 2005
Posty: 164
Skąd: Ksiezycowa Knieja

Wysłany: 24 maja 2005     Elementale/Żywiołaki Odpowiedz z cytatem

Żywiołaki powstają w wyniku zaburzenia materii poprzez działanie magii natury używanej poprzez druidów :D Ponieważ przywołane są przez druidów lub magików (raczej przez tych pierwszych) nie pozostają na zawsze lecz na określony moment ponieważ utrzymaniu ich przy "życiu" kosztuje mane wiec najczęściej są przywoływane na określony czas.
Możliwe jest także powstanie żywiołaków w wyniku rożnych wyładowań tj. erupcji wulkanów, burz itp lecz znowu istnieją tylko przez krotki okres czasu zanim otoczenie nie wchłonie energii jaka powstała w wyniku zaburzeń.
Księga Żywiołów tom II
Owa księga mówi nam także ze te stworzenia potocznie zwane żywiołaki dzielimy na dwa rodzaje. "Konwencjonalne" czyli te które są związane z 4 żywiołami: woda, ziemia, powietrze, ogień ponieważ te 4 typy mogą powstać w sposób naturalny jak opisałem poprzednio.
Drugim typem są żywiołaki "niekonwencjonalne" te natomiast powstają wyłącznie dzięki dzalaniu magii mogą powstać z różnorakich materiałów ale to już wyższa szkoła jazdy :D
tutaj wyróżniamy miedzy innymi żywiołaki: kamienia, magmy, gromu itp!!!

Best regards

Vilentretenmerth :D

___________
I am Vilentretenmerth, I doubt your fleshy tongue could possibly pronounce such a noble name!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.