Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-03-29 3:06:57
Autor Wiadomość
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

:lol: Idąc za pomysłem Haaralda postanowiłem otworzyć temat o nacji krasnoludów.
8) Dlaczego kranoludowie??
Kiedyś to była właśnie moja ulubiona rasa. Z czasem moje upodobania się zmieniały, ale w dalszym czasie czuje sentyment do krasnoludów. Upatrzyłem sobie tą rasę, ponieważ podoba mi się tryb życia i podejście do życia krasnoludów. Co mam na myśli:
- są bardzo pracowite, można by je określić mianem dzisiejszych pracocholików; ich kopalnie słyną chyba we wszystkich możliwych krainach, światach (oczywiście tam gdzie są krasnoludy), a jeżeli nie kopalnie to wyroby krasnoludów. Zdobyli oni sobie również sławe jako (nazwe zaczerpne z gierki Settlers, albowiem bardziej mi pasuje niż nazwa 'kowal') 'Metalworker'. Bardzo często można się spotkać w historiach o jakimś dziele krasnoludów, które zazwyczaj po prostu przechodzi najśmielsze oczekiwania ludzi;
- poza pracą, kochają się bawić w dosyć specyficzny sposób. Używają czegoś w rodzaju slangu jaki również dzisiaj obserwuje się pośród osób młodych. Wyrażenia typu pajacu, palancie, baranie (i tak się oszczędzam ;)) są w użytku codziennym, zarówno do osób obcych, ale zwłaszcza do kumpli z paczki. Po pracy, idą na napój wyskokowy, dyskutują (najczęściej o pracy - to ich ulubiony temat podobno :shock: ), często wdają się w bójki, które właściwie nie mają sensu.
- lubią wszelakiego typu zawody i rywalizacje, choćby miała być dosyć głupia. Podam może taki przykład, który został bardzo wyraźnie zaakcentowany zarówno w filmie jak i w książce Tolkiena w Tomie drugim "Dwie Wieże" kiedy to krasnolud rywalizuje z elfem na zabitych wrogów. Bardzo mi się właśnie ten motyw spodobał, albowiem świetnie opisał właśnie tą rywalizację, której tak potrzebują krasnoludy. Ale ta rywalizacja nie dotyczy tylko walki. Jest to również w innych dziedzinach, na przykład na stworzenie najostrzejszego miecza czy na najlepiej stworzoną jaskinie w kopalnii (zespołowo)....

Fakt, krasnoludy są bardzo pobudliwe i bardzo często zdaża im się, najpierw działać a potem mysleć. Ta cecha to chyba już genetycznie jest uformowana i nie da się jej zmienić. Dla krasnoluda nie jest w zasadzie ważne z kim walczy... często można zauważyć, że krasnolud zawsze jest gotowy do wyzwania - walki, nie patrzy czy wróg czy przyjaciel. Jak jest powód to czemu nie?? :twisted:

Na razie tyle ;)

Pozdro
Kosnik King, 19 Skryba Imperium Kinugów

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hardack



Dołączył: 13 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Nowy Targ

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Tak..... krasnoludy to nacja szczegulna, i chyba sympatyczna bo wielu lubi tych wojownikow. Z kad sie wziela? Nie wiem ale jest bardzo czesto spotykana w fantasy obok ludzi i elfow. Co do ich zachowania i kultury to rzeczywiscie sa wybuchowi pracowici i lubia sie zakladac (czesto o zloto). W wielu przkazach mowi sie tez ze wyrabiaja najlepsze bronie i wszelakiego typu machiny. Nie wspomne juz o wyprawach bojowych na smoki.
___________
Głupiec głupcem pozostanie a mędrzec geniuszem się stanie.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
@lan



Dołączył: 26 listopada 2003
Posty: 164
Skąd: Chwilowo Gdańsk ;)

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Hardack (cytat):
Z kad sie wziela?

Wg Mistrza Tolkiena była to pierwsza rasa na Ziemi, stworzona przez Aulego, który nie mógł doczekać się pojawienia elfów ;) .

Myślę, że na ten temat powienien duuuużo wiedzieć Hetman :) .

___________
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski
Jabber | Przewodnik po IJB | Histmag
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hexe



Dołączył: 14 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Wrocław / Bielsko

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Witam,

tak sobie pomyślałam, że a propos mojego opowiadania, które dopiero powstać ma :), bardzo by mi pomogło słów parę nt. krasnoludzkiej rasy. Coby przekłamania nie było czy czegoś takiego :P.

A nawet, jeśli nic nie powstanie, to sama z chęcią dowiedziałabym się czegoś ciekawego. Prawda, zawsze można poczytac jakoweś kompendia, ale wiedza przekazana przez prawdziwnego krasnoluda to zupełnie co innego...

Na razie wiadomo mi tylko, że w Imperium zamieszkuje Was dwóch, Hetmanie i Złoty.
Więc może coś powiecie o sobie... o Was..?

Pozdrawiam,
Hexe

___________
Earth is full. Go home.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Lory



Dołączył: 26 lutego 2003
Posty: 164
Skąd: Kraków

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Krasnoludy :) hym bardzo ciekawa nacja oprócz iż są pracowici, o czym można się przekonać czytając już Królewnę Śnieżkę posiadają niezwykłe poczucie humoru. W fantasy spotkałam się z taką jedną szczególną parą krasnoludów której zachowanie rozbawiło mnie do łez :D mianowicie Pikiel i Ivan Bouldershoulder (Pięcioksiąg Cadderley'ego). Dwaj niezwylki bracia którzy gdy nadarzała się ku temu okazja nie szczędzili sobie razów. Jeden z nich jak na krasnoluda miał niezykłe marzenie, chciał zostać druidem :). Krasnoludy to nieprzewidywalna rasa i lubiąca się dobrze bawić w sposób dla niektórych bardzo specyficzny :).
___________
"Krew, krew, krew
Wrogów wsiąka w ziemię.. "
'Siewca wiatru'
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
DruidKot



Dołączył: 16 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: z odległych zakamarków geografii :P

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Hardack (cytat):
malych wojownikow


Radzę poprawić... Możesz kogoś "urazić" tym stwierdzeniem... Nawet nie zauważając, że Hetman jest krasnoludem...

A co do samych krasnoludów... Rasa bardzo ciekawa, i moim zdaniem, honorowa. Ceni sobie uczciwą rywalizację i przedewszystkim złoto. Uwielbiają mocne, krasnoludzkie pivo. Z natury nie lubią elfów. Wolą nie mieszać się w spory polityczne. Są wytrwali i zawsze mają to, co chcą...
Tak widzę rasę krasnoludów :)

___________
Rychłoż się zejdziem znów?

o ortografii || o łańcuszkach
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Aiwelosse



Dołączył: 17 kwietnia 2003
Posty: 164
Skąd: okolice Piły

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

@lan: Wg Mistrza Tolkiena była to pierwsza rasa na Ziemi, stworzona przez Aulego, który nie mógł doczekać się pojawienia elfów.

Nie była pierwszą. W Silmarillionie znajdujemy fragment:

Lecz Iluvatar rzekł: „Ja dałem byt myślom Ainurów przed po­czątkiem Świata i podobnie teraz przyznaję na tym Świecie miej­sce twojej urzeczywistnionej tęsknocie, lecz nie będę dzieła two­ich rąk w żaden inny sposób udoskonalał, pozostaną takie, jaki­mi je uczyniłeś. Nie pozwolę jednak, aby się zjawiły na Ardzie wcześniej niż Pierworodni, urodzeni z mojej myśli, i nie mogę pobłażać twojej niecierpliwości. Twoje dzieła będą spały w ciem­nościach pod kamieniami i wyjdą stamtąd dopiero wtedy, gdy Pierworodni obudzą się na Ziemi. I ty, i one czekać muszą tej godziny, choćby się wam wydawała bardzo daleka. Lecz gdy nadejdzie, zbudzę krasnoludów i będą to niejako twoje dzieci; często też między twoimi a moimi dziećmi wybuchać będą spo­ry, moje przybrane dzieci będą się wadziły z moimi pasierbami".

Tak więc nie byli pierwsi: w umyśle Iluvatar najpieerw zostały stworzene elfy i ich młodsi bracia - ludzie. fizycznie zaś i krasnoludy, i elfy pojawiły się na Ardzie w jednej - jak to wynika z opisu - chwili.
Btw: zauważyliście, że nigdzie nei wspomina się o powstaniu hobbitów? Czyżby jakieś dzieło Morgotha, które mu nie wyszło? ;))

Pozdrawiam, Aiwe :)

___________
S. Grochowiak: "Mikroliryka" (fragment)

Gdy o księżycu - to mówić łyżką od soli,
Gdy o słowikach - to znać kaniony ich gardeł,
Gdy o miłości - to kłaść w milczeniu na stolik
Włosy twoje osobne
I twarde
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
@lan



Dołączył: 26 listopada 2003
Posty: 164
Skąd: Chwilowo Gdańsk ;)

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Tak, wiem, ale ja to interpretuję jednak w ten sposób, że krasnoludy były na Ziemi (Ardzie) wcześniej niż elfy, skoro mają "spać pod kamieniami". Choć z drugiej strony nie wiemy, co się działo z elfami i ludźmi przed ich pojawieniem.
Myślę, że nie ustalimy, jak naprawde to wymyslil Tolkien, więc zmieniam zdanie na: jedna z 3 pierwszych ras na Ziemi ;) .

___________
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski
Jabber | Przewodnik po IJB | Histmag
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hardack



Dołączył: 13 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Nowy Targ

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

DruidKot (cytat):


Radzę poprawić... Możesz kogoś "urazić" tym stwierdzeniem... Nawet nie zauważając, że Hetman jest krasnoludem...


To mialbyc raczej komplement ale jezeli moglo by to kogos urazic to na wszelki wypadek poprawilem.

___________
Głupiec głupcem pozostanie a mędrzec geniuszem się stanie.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

To króra rasa jest starsza, krasnoludy czy elfy roztrzygnąć się nie da, to króra była pierwsza na ziemi(którejkolwiek by nie brać pod uwagę), też się nie da. Jedno da się jednak o samych krasnoludach powiedzieć, to wojowniczy lud, ale nie taki który wszczyna tylko wojny.Kranoludy zawsze trzymają się na uboczu, czasami mogłoby się wydawać że są "dziwnym"
dodatkiem do świata ludzi czy elfów. Jednak społeczność krasnoludów od wieków nie zmienia swoich przzwyczajeń, jest duma z tego że potrafi odciąć się od "reszty" świata. Choć jak każda rasa ma wady; czasami ich duma jest ich zgubą, krasnoludy cenią sobie błyskotki i wszelkie skarby ziemi skąd wydobywają je ciężką pracą. Takt i delikatność to słowa których nie ma w słowniku krasnoludów, zawsze szczerzy(chyba że kłamstwo się bardziej opłaci), :wink: Jednak nie można powiedzieć że są przekupni, wręcz przeciwnie ich honor i obyczaje na to nie pozwalają, obyczaje którym są wierni do końca.
A teraz bardziej ciekawe cechy osobowościowe(niektóre) :wink: :
- poczucie humoru(chyba nie ma bardziej dowcipnej rasy)
- przekleństwa(niektórych z nich nie da się przetłumaczyć)
- przeczulenie na punkcie swojej brody(wbrew pewnym opiniom kobiety krasnoludów nie mają bród)
- przeczulenie na punkcie ich kobiet(są wręcz chorobliwie zazdrośni, mimo tego że krasnoludki nie cieszą się opinią najpiękniejszych) :wink:
- Lubią sobie dobrze popić i zjeść(zero manier przy stole, w ludzkich realiach)
- Lubią sporty(urządzanie bijatyk) lecz nigdy nie żywią nienawiści czy nawet niechęci do sparing partnera w bójce.
- Hazardziści.
- Mimo pobudliwości, wspaniali ojcowie i mężowie, zawsze zadbają o dom i rodzinę.

P.S. Jeśli któryś z krasnoludów czuję się urażony, to do razu przepraszam, nie to było moim celem :D Jakby tak opisać ludzi to krasnoludy byłyby uosobieniem cnót i najwyższych wartości. :wink:

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 14 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Haav Gyr (cytat):
P.S. Jeśli któryś z krasnoludów czuję się urażony, to do razu przepraszam, nie to było moim celem :D


ani mowy o tem być nie może!

jak widać zbiera się tu opinie, opowieści, historie, legendy, mity i inne takie o rasie, której jestem jednym z niewielu przedstawicieli w Imperium

z samego założenia, przy tworzeniu takiego kompendium, muszą się pojawić
i te prawdziwsze i te całkiem z palca wyssane
i te przychylne i te szkalujące
i takie i śmakie

a przeca - mam nadzieję - ocenia się osobę! wedle niej samej, a nie wedle jej rodu, rasy itp

nie ma mowy o obrażaniu się za zbieranie informacji

inna gadka, jak się okaże do czego ta informacja ma posłużyć!

aha!

jedna rzecz...
milsze by mi było, gdyby używano naszego khuzdulskiego określenia:
khuzd (jeden) / khazad (wielu)
na przedstawicieli naszej rasy

ale to ino kwestia tego milszego... nie powód do siakichś kłopotów

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 15 marca 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Bardzo mnie cieszy, że tyle osób lubi nacje jaką są krasnoludy. Myślałem, że jest z tym gorzej.

Ciekawostka: Cobalt ("opowiadanie RPG" skrytobójca) - imię to należało początkowo do krasnoluda, który. UWAGA!! Był władcą Imperium Kinugów, odbudował on Imperium po małych problemach... (opowiadanie "Kotrum" z serii: "Z kronik Gidy") to z moich opowiadań :D.
W W-wie chce je odtworzyć z pamięci :].

Mam nadzieję, że temat będzie się rozwijał. Licze na Was, że po powrocie z W-wy dowiem się czegoś nowego i przydatnego do opowiadań do których powracam. Za niedługo premiera w JB (jeśli mi pozwolą ;)).

Pozdro
Kosnik King, 19 Skryba Imperium Kinugów

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 3 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Hmmm...
Czyżby "Khazady(?)" miały tak mało to opowiedzenia o swojej rasie... :twisted: A tak po prawdzie to próbuje temat po prostu odświeżyć ;). Posta można usunąć :P.

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Ale kwestię pierwszeństwa Tolkien rozstrzygnął w sposób jednoznaczny. Iluvatar nie dopuścił, by K. pojawiły się na ziemi przed jego ukochanymi elfami. Pojawienie się obu ras - dosyć dziwne zresztą, bo "przebudziły się elfy" a potem "siedmiu ojców" - dzieli kilka lat.

Pomijam już kwestie rozmnażania się K. (siedmiu ojców, no a co z resztą...).

Żeby było ciekawiej - moment ukształtowania danej rasy, a pojawienia się na ziemi - nie jest jednoznaczny, bo dzielą je długie lata. A żeby było jeszcze ciekawiej - K. zostały uształtowane niemal jednocześnie z entami, ale drzewiarze pojawiaja sie na ziemi później, chociaż mozna by przypuszczać, że powinno być odwrotnie.

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Grenadier (cytat):
Pomijam już kwestie rozmnażania się K. (siedmiu ojców, no a co z resztą...).

cóż, nie uredzę na kosmate postempackie skojarzenia nieftórych...

ale so precedensy - w znaczeniu podobnej figury retorycznej - w postaci podań o 12 rodach Izraela, czy choćby o Lechu, Czechu i Rusie

po prostu dawniej się o pci nadobnej miej wspominało
a już u nas khazadów, to wogle się Jich strzeże przed obcemi...
(może dlatego tak powoli się rozmnaża nasza rasa, w odróżnieniu od niektórych innych...)

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

A czy jest wstanie ktoś podać ile jest dokładnie rodzai Krasnoludów. Na pewno są górskie, które jednak dzielą się znowu conajmniej na dwa rodzaje: te co żyją w kopalniach i te co zajmują się chodowaniem i Gryfów i ich ujeżdzaniem (a może to jedne i te same :? ), są leśne co z toporem w ręku codziennie idą drzewo rąbać ;). O morskich nie słyszałem nigdy. Jak to wkońcu więc jest? Ile i jakich... klanów? ... jest wśród krasnoludów?
___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Mr. Rabbit (cytat):
A czy jest wstanie ktoś podać ile jest dokładnie rodzai Krasnoludów.


ależ to bardzo proste
tak samo jak u ludziów

so khazady: góskie, morskie, nizinne, wyżynne, bagienne, leśne, łąkowe, pustynne
oraz
kopalniane, rolnicze, kowalskie, miejskie, wiejskie, wędrowne, osiadłe


ech...

dość tego!

co Waść rozumiesz przez rodzaj?
oczywiste, że w każdej okolicy - zwłaszcza odrobinę izolowanej od kontaktów z innymi - wytworzą się własne zwyczaje, sposób życia
czy TO uznawać za powód do klasyfikajci?

przeca w innych okolicznościach, też same khazady dostosowałyby się i - transformowały? - innym rodzajem stały

jak to jes u istot myślących...

może u śpikouchych so różne odmiany, bo ich i Eru stwarzał - i to zdaje się na raty - i Melkor mutował

ale khazady, dzieło Aulego, to jedna rasa...

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

jOjO (cytat):
so khazady: góskie, morskie, nizinne, wyżynne, bagienne, leśne, łąkowe, pustynne
oraz
kopalniane, rolnicze, kowalskie, miejskie, wiejskie, wędrowne, osiadłe


o morskich, nizinnych, wyżynnych, bagiennych i pustynnych w życium nie słyszał :?

Zapytam, więc, czy się tego domyślasz, czy może gdzieś o tem czytałeś?

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

to może ja inaczej zapytam:

co dla Cię człeq jest wyróżnikiem/atrybutem rodzaju/rasy/odmiany khazada?

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Hmmm... Chozi o to, że chciałbym wiedzieć czy są jakieś przesłanki o innych krasnoludach niż górskie na przykład. Gdzie mógłbym poczytać o pustynnych na przykład. Czy ich widmo gdzieś zaistniało? I ile takich rodzai krasnoludów można znaleźć i jake to są? Wymienić: miejskie, pustynne... każdy może sobie coś wymyślić i napisać. A mnie chozi o przesłanki, że tu i tu jest mowa o tem i żyją tak i tak, mają take a nie inne zwyczaje ;). Czym się różnią od dajmy na to morskich, o których też jeszczo nie słyszałem.
___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

mitologia Śródziemia mówi o tym, że każdy z Siedmiu Ojców zbudował osobny pałac/miasto pod górami - co mogło by dać poczatek siedmiu plemieniom,a dalej rasom/rodzajom, ale chyba nie dało. Prędzej plemionom używając postępackiej terminologii. Przekazy wspominają o trzech z tych pałącach/miastach: Belegost (Gabilgathol i także Mickleburg)i Nogorod (Tumunzahar i także Hollowbold) w Górach Błękitnych oraz Khazad-dum (Moria w erach Słońca) w Mgielnych. Kazad-dum założył Pierwszy Ojciec Durin Nieśmiertelny.
Nie ma natomiast informacji o rasach czy rodzajach. Jeżeli już opowiada się dzieje poszczególnych miast, lub państw krasnoludzkich.

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

Ale z tego co napisałeś to krasnoludy są to stworzenia typowo górskie... tak mi się zdaje... i nie ma miejsca na jakieś pustynne czy morskie ;). Dlatego chcę to rozwinąć. Albowiem nie ino Tolkien jest w Fantasy (w przeciwnym wypadku to by było zdeczka nudne przecie).
___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 5 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

dzięki Grenadierze za wsparcie!
Mr.Rabbicie wybacz krotochwile - to żart był jeno

co do khazadow pustynnych to znam(sz) ino jednego - żyje w barbarzyńskiej krainie w Thomeheb i tak se te stepowe, czasem pustynne strony upodobał, że ani mysli sie stąd ruszać... ;)

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 6 października 2004     Nacja krasnoludów Odpowiedz z cytatem

No więc niezupełnie krasnoludy są rasą górską, prędzej podziemną, To że w Tolkienie występowały w górach, świadczy tylko o tym, że to jest zgodne z mitami skandynawskimi. A jak wiadomo spora część Skandynawii to Góry, dawniej mało dostępne dla ludzi, więc idealne dla innych ras. A Jak wiadaomo Krasnoludy to nie tylko Skandynawia, to także Germania i Słowiańszczyzna czyli tereny nie tylko górskie. Jednak w niemal każdych mitach widać związek Krasnoludów z ziemią, bo to ich domena.
___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.