Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-04-23 21:33:16
Autor Wiadomość
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 30 kwietnia 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego
dotyczący uporządkowania
systemu monetarnego w Imperium

Mnogość monet, zarówno bitych przez rodzime mennice, państwowe i prywatne, obdarzone odpowiednim przywilejem, jak i napływ grosza z państw ościennych drogą wymiany handlowej i poprzez kontrybucje wojenne, spowodował, że w obszarze jurysdykcji aparatu skarbowego JW. Imperatora stosowane są różnorakie waluty i bardzo zróżnicowanej wartości i mnogości nazw.

1. Próba opisania pieniądza.

Mennice cesarskie biją imperiale, dzielone na dukaty (denary) i grosze. Dla różnych potrzeb i w różnych okresach bito monety będące wielokrotnością jednostek podstawowych, czyli dwudenary i ternary oraz wiele odmian grosza, będącego monetą wyższego rzędu od denara. W niektórych regionach grosz dzieli się na szelągi (zazwyczaj trzy). Występujące grosze to: półgrosz, półtorak, dwugrosz, trojak, czworak, szóstak, dziesiątak. Zastanawiającym jest brak monety pięciogroszowej. Rozróżnia się także dwa typy grosza bitego z miedzi i srebra. Przy czym grosz srebrny srebrnikiem zwany ma wartość 7 i pół grosza miedzianego.
Obok tych monet występuje także ort, jako czwarta lub piąta część talara, znany także pod popularniejszą nazwą tynfa. Monety złote, imperiale lub po prostu złotówki (a także czerwone złote, od barwy kruszcu), teoretycznie powinny odpowiadać 30 groszom, lecz niezwykle rzadko udaje się tę wartość utrzymać, że względu na zmienny kurs kruszcu i różną wagę samych monet. Imperiale spotyka się także jako monety o podwójnym nominale, lub połowy wartości jednostkowej.
Wielką grupę monet bitych w prywatnych (lecz także państwowych) mennicach stanowią talary (także półtalary) oraz dukaty (półdukaty, dwudukaty, trzydukaty, czterodukaty) oraz odpowiadające im portugały. Na krańcach imperium spotyka się także sporadycznie grzywny i wiardunki.
Niezwykle trudnym zadaniem jest opisanie parytetów i wartości poszczególnych jednostek monetarnych. Podjęta swego czasu próba kodyfikacji tych stosunków nie wytrzymała próby czasu. Według starych tabel dukat powinien mieć wartość półtora talara lub 45 groszy, którego z kolei sprowadzono do monety najniższej. Wyznaczenie to pozostało jednak na zawsze na papierze, gdyż nigdy nie udało się, z różnych przyczyn, wprowadzić go w życie. Między innymi za sprawą pojawiających się w dużych ilościach falsyfikatów, którymi kraje ościenne próbowały zachwiać naszą gospodarką. Z tych czasów pochodzą różne klepańce i boratynki.

2. Propozycja kodyfikacji

Ponieważ pod panowaniem JW. Imperatora gospodarka i granice cesarstwa pozostają w spokoju ciesząc się Pax Impera, przeto JW. Imperator zarządził wprowadzenie w życie uporządkowanego systemu monetarnego. Komisja proponuje co następuje:

Jednostką podstawowa jest złota moneta dzieląca się na 12 mniejszych srebrnych monet lub 60 miedzianych. Możliwe są wielokrotności monet: ćwierć, pół, dwa, trzy, pięć, dziesięć. Moneta złota o nominale 10 powinna zwać się Imperialem.
Parytety:
Moneta złota – 12 srebrników – 720 groszy
Ćwierćzłota – 3 srebrniki – 180 groszy
Półzłota – 6 srebrników – 360 groszy
Dwuzłota – 24 srebrniki – 1440 groszy
Trzyzłota – 36 srebrników – 2160 groszy
Piećzłota – 60 srebrników – 3600 groszy
Dziesięciozłota – 120 srebrników – 7200 groszy


Jednocześnie zaleca się skupowanie z obiegu i przetapianie monet na nowe wzory oraz wyznaczenie komisyi, która zajmie się opracowaniem propozycji nazw dla poszczególnych monet złotych: ćwerćzłotej, pólzłotej, dwuzłotej, trzyzłotej i pięciozłotej. Podobnie jak dla monet srebrnych – jednosrebrnej, dwusrebernej, trzysrebrnej, pięciosrebrnej, dziesięciosrebrnej, dwudziestosrebrnej.

Zalecenie dla mennicy
Komisja uznała, iż należy wydać osobny dekret o pieniądzu oraz przywileje mennicze. Dekret powinien zawierać wyszczególnienie, podług powyższego wzoru, nominałów pieniądza występującego w Imperium JW. Wzory mennicze pozostawia się do rozstrzygnięcia dla osobnej komisyi.

Raport za zleceniem
Kanclerza Grenadiera

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 30 kwietnia 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

Jeszcze gwoli wyjaśnienia:

Powyższy raport, jeśli znajdzie przychylnośc u JCM Imperatora otwiera wiele mozliwości:
- graficzne w projektowaniu monet (papierowego pieniądza nie przewidujemy raczej)
- nazewnicze
- nagrodowe - można w szczególny sposób wyróżnić kogoć poprzez wizerunek na monecie. Z tego co pamiętam, to fotoszopa ma taką fajna opcję "płaskorzexba" w sam raz nadająca sie do wizerunków na monetach.

Aha, niebawem kolejny raport, tym razem o miarach i wagach :)

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
SAM-UeL



Dołączył: 19 listopada 2002
Posty: 164
Skąd: Spośród szczytów Wielkiego Babilonu

Wysłany: 30 kwietnia 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

Pieniądze w Imperium!?
Po co nam one!?

Chyba, że w formie wyróżnienia czyjegoś wizerunku chcecie otworzyć "klaser monet osadowych" :P
Ja systemowi pieniężnemu mówię: Nie!

Chyba, że mi wyjaśnicie o co w tym wszystkim chodzi?
Przecież ja nie mam czasu by kupić sobie drożdżówki rano do szkoły.. a wy chcecie mi wprowadzić racje żywnościowe w Osadzie?!

Nie za dużo wariactw? Czy to będzie mnie zmuszało do logowania się do Jaskini tylko po to by mi moja virtualna postać nie padła? Bo nie ma pieniędzy?

Wyjaśnijcie mi o co w tym wszystkim chodzić będzie...

Przez moje "krótkowzroczne" domysły jestem przeciwny

___________
biegniemy za szczęściem choć nie możemy go dopaść,
wciąz ucieka nam, bo nie znamy prawdy o nim,
Po co łapać króliczka, skoro tak przyjemnie się go goni..

    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 30 kwietnia 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

ech...
nerwica w palcach
zamiast kwili na zorientowanie się co je grane...

http://imperium.heroes.net.pl/viewtopic.php?p=22959&highlight=imperial#22959
tam ^ masz bezpośrednią przyczynę

a wogle, to toczy się wiele opowieści - w realiach IJB - czemu mają zmyślać siakieś dziwne nazwy, skoro mogą używać naszych własnych?

ot i wszystko.

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Guinea



Dołączył: 20 maja 2000
Posty: 164
Skąd: że znowu!

Wysłany: 30 kwietnia 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

Skoro robicie mi taką świetną okazję do reklamy, to nie mogę nie skorzystać...

System monetarny mojego autorstwa :)

Zapraszam :PPP.

___________
Achtung! Weasel!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
SAM-UeL



Dołączył: 19 listopada 2002
Posty: 164
Skąd: Spośród szczytów Wielkiego Babilonu

Wysłany: 30 kwietnia 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

Miło być już na bieżąco :P

Z dołu dziękuję Hetmanie za wyjaśnienie (Z dołu... post Hetmana w końcu jest teraz nad moim postem:P)

___________
biegniemy za szczęściem choć nie możemy go dopaść,
wciąz ucieka nam, bo nie znamy prawdy o nim,
Po co łapać króliczka, skoro tak przyjemnie się go goni..

    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Eon



Dołączył: 16 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: ..zza wydm przy ognisq...

Wysłany: 1 maja 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

Szanowny Kanclerz (cytat):
(..)srebrniki(..)
(..)srebrników(..)
Coś Judaszowo śmierdzi.. Może by zmienić..?
(30 srebrników - standardowa zapłata za niewolnika w starożytnym Izraelu.
Jezus wydany za taką zapłatę..)

--------dopisane--------
Eee..zgadza się. Przewrażliwienie.. (..chehie..)

___________
Cytat:
"Wiedzcie to, bracia moi umiłowani. Każdy człowiek ma być prędki do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do srogiego gniewu;"
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 25 maja 2004     Poufny raport Specjalnego Kollegium Cesarskiego Odpowiedz z cytatem

eee, przerwazliwienie. Zreszta - tradycyjnie srebrnik to potoczna nazwa monety srebrnej pod każda szerokościa historyczna i geograficzną. Ale jakby była lepsza propozycja...
___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.