Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-04-19 21:08:34
Autor Wiadomość
Janus



Dołączył: 25 sierpnia 2004
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 26 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni...

Co myślicie o "Władcy Pierścieni"?????

Mam napisać opis elfów!

Jeżeli możecie pomóżcie!

>>>Pozwoliłem sobie połączyć posty... Nie słyszałem aby w Jaskini istniała zasada: Jedno zdanie, jeden post. I jednak prosiłbym Cie, abyś coś więcej napisał na ten temat, bo jak na razie jest to topic wybitnie nie na miejscu i do tego dublujący topici już istniejące. Jeśli nic ciekawego, cz oryginalnego nie wymyślisz - temat poleci. - Far.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 26 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Fakt da się zauważyć. 3 posty w Imperium 3 posty o istniejących stworzeniach. Widać, że Cie to interesuje :). Zgadzam się również z moderatorem... rozwiń temat a z chęcią i ja się wypowiem na podstawie tego co wiem ;).
___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 26 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Nie dość, że w Jaskini ostatnio nic się nie dzieje(albo dzieje się w postaci errorow) to jeszcze pojawiają się takie tematy.
Ktoś się nowy pojawi i od razu musi założyć nowy temat(w przeciwnym wypadku nie usnął by), Żeby chociaż coś z sensem i przede wszystkim coś nowego. Ale nie, trzeba się popisać pseudo-wiedzą na temat fantasy, bo się przeczytało Tolkiena(albo co gorsza obejrzało filmy). Moje zarzutay są następujące:
1) Tego typu tematy już są.
2) Nawet nie postarałeś się o jakiekolwiek rozwinięcie.
3) IMHO temat jest w takiej wersji po prostu głupi.
4) Masz szczęście że nie jestem Moderatorem, temat od razu poleciałby do kosza.
5) Najpierw przeglądnij forum(nawet pobierznie), a potem zastanów się czy warto założyć temat.[/list]

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Coyote



Dołączył: 26 marca 2004
Posty: 164
Skąd: Nie wiadomo :-)

Wysłany: 26 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Haav Gyr (cytat):

1) Tego typu tematy już są.
2) Nawet nie postarałeś się o jakiekolwiek rozwinięcie.
3) IMHO temat jest w takiej wersji po prostu głupi.
4) Masz szczęście że nie jestem Moderatorem, temat od razu poleciałby do kosza.
5) Najpierw przeglądnij forum(nawet pobierznie), a potem zastanów się czy warto założyć temat.[/list]


A ja też czekam na rozwinięcie tematu :!: Mało wiem o orkach, urukach itp i chętnie poczytam, jeśli temat się rozwinie...:) A na razie nie usuwać tematu, broń cie panie Boże, bo nawet autor tematu nie spojrzy, dlaczego jego temat poleciał.

Pozdrawiam,
Gollum

___________
Powinieneś coś zrobić, zanim włączy się wygaszacz ekranu!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 26 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

A może by tak przejśc do tematu?

O co chodzi z tymi elfami? "mam opisac elfy" - zewnętrznie? ich historię? podział na typy?

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 27 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Tylko, że jak nie widzę sensu przechodzenia do tematu, ponieważ:
1) elfy - już zostały opisane
2) Orki i Nazgule - po co ? przecież to będzie czyste cytownie Tolkiena, a przecież można przeczytać samemu książkę.
Temat się rozwinie tylko wtedy, gdy ktoś znajdzie coś o nazgulach poza Tolkienem.

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 27 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Hmmm... a więc temacik się zaczą :D.
Z tego co mi wiadomo to faktycznie o Nazgulach tematy można znaleźć tylko w książkach Tolkiena i książkach piszących o Tolkienie bądź na jego podstawach. Dlaczego o tym wspominam... jak pewnie wiadomo miłośnikom Fantasy, opowiadania, powieści Tolkiena to nie jest już tylko sam Tolkien. Jego historie ewoluowały i inni autorzy też zaczęli pisać na podstawach opowiadań Tolkiena... czy to dobrze, czy to źle... nie wiem... wiem za to, że te historie ewolują... (ale przyznam się, że osobiście jeszcze nic nie czytałem ;P )...
Przechodząc jednak do dalszego wątku, czyli bardzo ciekawego wątku, o którym chyba faktycznie jeszcze na naszym Forum (o dziwo) nie było, czyli sami jako tacy orkowie... tutaj można by wiele przytoczyć... nie mniej ja przejdę w otchłań, która nie jako jest mi bardzo blisko... orkowie, którzy najbardziej mi spodobali i nawet co poniektórzy wzbudzili we mnie swój zachwyt... Tych, którzy jeszcze się nie domyślili o kim mówię, to uświadomie może, że chodzi mi oczywiście o Orki umieszczone w grze i książkach z serii Warcraft.
Orkowie są tam przedstawieni w bardzo interesujący sposób, a może lepiej tutaj użyć wyrażenia bardziej szczegółowy. Było to wymogiem gry, ponieważ orkowie należą tutaj do w zasadzie jednej z dwóch ras głównych. Przypominam tutaj drugą część tej gry, gdzie z tego co pamiętam byli tylko ludzie i orki.
Po ukazaniu się części trzeciej i niesamowitych filmików, jakie mógł chyba zrobić tylko Blizzard zacząłem grzebać w siecii i dzięki Allegro zakupiłem dwie książki napisane w świecie Warcrafta, w tym "Władca Klanów". Historia opowiadająca czasy po rozbiciu przez ludzi Hordy i więzieniu orków w obozach koncentracyjnych (nie wiem czy tak się piszę, ale to szczegół ;P ). Główny bohater tej opowieści zostaje jako niemowle wzięty do niewoli przez jednego z władców i jest szkolony na Wielkiego Gladiatora (oraz nie tylko, nie zdradzam szczegułów, chcąc zachęcić do lektury).
Tak czy owak, okazuje się, że orki to nie bezmyślne stworzenia, nie mające honoru i żyjące tylko po to aby zabijać... nie. Orki to coś więcej. Doskonale w tej książce jest pokazany moment, kiedy Orki są czymś więcej niż ludźmi, w sensie merytorycznym oczywiście. Mają w sobie więcej honoru niż nie jeden rycerz. Ich struktura życia, również wzbudza spore zainteresowanie, a religie i magia są wstanie zwalić z nóg.

cdn.

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 27 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Drobny aczkolwiek istotny szczegół, Orkowie(orki) to taki sam wymysł Tolkiena jak Hobbit. Czyli wszelkie informacje o orkach poza Tolkienem, są nieprawdziwe i poniekąd naruszają prawo autorskie.
___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 27 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Nie do końca jest to autorska rzecz Tolkiena - to neologizm - orki przeobraził z goblinów, od których wziął ich naturę i ogólny pomysł, a przecież gobliny juz jego autorstwa nie są, bo to element mitologii. Nazwe goblin używa w Hobbicie, a w Trylogii juz zastąpił ich orkami. Zresztą wcale nie była to jego oryginalna nazwa, lecz zaczęrpnął ja z mitu o Beowulfie, gdzie takie stwory występują, tylko nikt nie wie, co pod ta nazwa się kryje. Tak więc prawa autorskie sa mocno naciagane i dobry adwokat wybroni każdego autora, stąd nie ma żadnych procesów za używanie orków we własnych powieściach i opowiadaniach.
___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 28 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

I tu kłóciłbym się, ponieważ każdy neologizm jest chroniony przez prawa autorskie, jeśli takowe sobie autor zastrzeże. To raz.
Dwa to to, że w książce występują zarowno gobliny jak i orkowie.. Przypominam Gobliny naturalne stwory(te niskie) a Orki to plemie Uruk-Hai wychodowane. A nazwę Ork wziął od "Orcneas", nie zmienia to jednak faktu, że to wymysł Tolkiena czyli nie ma on bezpośrednigo ukorzenienia w mitach czy legendach.
Więc każdy z nas może sobie takie coś wymyślić, a inni tylko bezprawnie mogą kopiować i układać własne historie, tak jak to się stało z Orkami.
A gdyby rodzina Tolkiena upomniała się (jak o Kubusia Puchatka) to teraz każda firma musiałaby płacić za korzystanie z nazwy.
Tak więc goblin jest dobrem współnym :wink: . Ork już nie, ale i tak nikogo to pewnie nie obchodzi :P

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 29 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Haav Gyr (cytat):
I tu kłóciłbym się, ponieważ każdy neologizm jest chroniony przez prawa autorskie, jeśli takowe sobie autor zastrzeże. To raz.


a ja rzeknę, że pomysł z prawami autorskimi
początkowo zacny
został potwornie wynaturzony i jesio długo będziem z tego powodu cierpieć...

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 29 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

W takim razie prośba do autorów - wykasujcie połowę opowiadań i wierszy z Osady - nie macie na nie zgody...

Ciekawe czy autorzy hirołsów maja na to papiery, bo też są poza Tolkienem... I o zgrozo jakieś niziołki się jeszcze tam pałentają...

A gdyby tak do Tolkiena zgłosił się autor Beowulfa to co? Kasa na stól albo palimy książki? Każdy autor fantasy czerpie z dorobku Tolkiena przerabiająć cze asem dośc dowolnie jego pomysł i jakoś nic się nie dziej. Przeciez to gra umysłu i wyobraźni i na tym polega piękno fantasy.

Bez przesadyzmu. Co do autorstwa można się sprzeczać, bo jak mawia mistrz Umbertus "wszystkie książki sa fragmentami innych książek", ale ortodoksyjne podejście do sprawy jeszcze nikomu nie pomogło. Jakos nie widze fali procesów na świecie, bo ktos wykorzystał orków w sposób niezgodny z Tolkienem.

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Janus



Dołączył: 25 sierpnia 2004
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 30 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

< //Eon: Haav Gyr, Janus'ie > jakbyś się zainteresował tematem a nie tylko krytykował to pisanie do ciebie miało by sens!!

Tym razem jeszcze napiszę: orkowie to nie urukowie!!!!!

Urukowie są więksi od orków i co najważniejsze mogą podróżować w ciągu dnia!!!!!!!!!!!!!!
:evil:
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 30 września 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

A ja protestuję. Oto co wymyślił Tolkien:

Rok 2475 Trzeciej Ery w Mordorze pojawiła się nowa rasa orków. Nazywali się Uruk-hai (w Czarnej Mowie) lub potocznie urukami. Mieli czarna skórę, czarną krew i rysie oczy. Byli niemal wzrostu człowieka i nie bali się światła. Orkowie byli dziełem Melkora, a ci Saurona, jednak nie jest jasne do końca jakimi sposobami Sauron to osiagnął. Do wojny o pierścień minęło od ichpowstania około 600 lat...

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 1 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Grenadier (cytat):
W takim razie prośba do autorów - wykasujcie połowę opowiadań i wierszy z Osady - nie macie na nie zgody....

Ale tutaj nie o to chodzi, my jako fani, użytownicy internet, czytelnicy książek możemy korzystać, bo to są nasze prawa publiczne.
Natomiast mi chodzi o różnego rodzaju firmy produkujące gry/książki itp. Które wykorzystują owe prawo, w celach czysto zarobkowych i to jest łamanie praw autorskich. To tak jak w Wyroczni z propozycjami nowych potworow do H5, część z forumowiczów padawała przykałady stworów chronionych przez prawa autorski, oni nie złamali tego prawa, jednak Ubi Solf tego nie może zrobić, pierw musi nabyć prawa do korzystania z nazw.
Więc cytowanie tutaj opisów Orków z Warcrafta jest trochę nie fair, ponieważ upubliczniamy coś, co łamie prawa autorskie. To trochę tak jakby promować nielegalne/pirackie nagrania na mp3, czyli bezpośrednio nie łamiemy prawa(jeszcze) ale czy takie postępowanie jest moralnie czyste?
Co do pana Janusa:
Nie wiem co to było napisane na mnie, ale mniejsza z tym, ale wiedz, że trochę za mało dyskutowaliśmy, żebyś miał prawo osądzać mnie i wyciągać pochopne wnioski.

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 1 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

W książkach Tolkiena jest przecież cały opis elfów więc po co dawać takie pytanie na forum?
___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mortai



Dołączył: 7 maja 2004
Posty: 164
Skąd: Bogate Miasto Hanzetyckie

Wysłany: 6 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

jak ktos się chce dowiedziać czegoś o elfach, to niech silmarillion poczyta...
___________
HoMM sweet HoMM

Powiedzcie, kogo mam zlikwidować. Z chęcią pomogę... :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 6 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

:lol: :lol: :lol:
chłopaki mamy w Jaskinii dwóch odkrywców ;)
:lol: :lol: :lol:

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Coyote



Dołączył: 26 marca 2004
Posty: 164
Skąd: Nie wiadomo :-)

Wysłany: 6 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

3 posty powyżej(Mr.Rabbita, Mortai'a Dragonthan'a) traktuję jako sytem nabijania postów, jeżeli chcecie nabijać posty to do tematu co na cd....tam nabijacie, ile wlezie, a nie w każdym temacie piszecie, wszystko i o niczym :P

Pozdrawiam

___________
Powinieneś coś zrobić, zanim włączy się wygaszacz ekranu!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 6 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Do Gollum`a:
Ja nie nabijam se postów tylko jak zresztą sam zauważyłeś odpowiadam na pytanie zawarte w temacie. Jak bym sobie chciał nabijać posty o bym odpowiadał na wszystkich tematach, a jak se przepatrzysz tematy w "Komnacie weteranów" to zobaczysz że daje posty tylko w tych tematach w których prowadze dyskusje. W tym temacie akurat chciałem zwrócić uwagę na fakt założenia takiego tematu, więc prosze o nie wystawianie takich pochopnych wniosków bez szczegółowej analizy. Dziękuję.

___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Enleth



Dołączył: 20 sierpnia 2003
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 7 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Gollum, nie ty tu jesteś od oceniania, czy ktoś nabija posty, czy nie. Rabbit juź nie do tematu pisał, ale wyżej jest wszystko dobrze. Ten post i trzy poprzednie jutro znikną (jak i wszelkie odpowiedzi na nie, więc proszę się nie trudzić z komentowaniem, tylko np. kontynuować temat).
Dziękuję za współpracę.

___________
Jeśli chcesz żeby coś było zrobione dobrze, zrób to sam...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 7 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Kolejny post niestety do skasowania pójdzie, ale niech będzie. Enleth zwróc uwagę na tytuł. Widzisz tam gdzieś coś o elfach?? Ja nie. A po drugie pisanie, że w Silmarilionie jest napisane w takim miejscu jak Jaskinia...?? No tak w Stowarzyszeniu Fantasy pewnie jeszcze nikt tego nie przeczytał... :lol: Pisanie o książkach Tolkiena, że tam jest wszystko napisane... ludzie... popatrzcie jakie tu są tematy i o czym dyskutuje się w Jaskini. A tak poza tym to nie tylko Tolkien jest w Fantasy.

Post proszę usunąć, wraz z moim poprzednim, gdyż służy tylko, na zwrócenie uwagi. I jak powiedział Enleth: 'Dziękuję za współpracę'.

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Melkior



Dołączył: 4 marca 2003
Posty: 164
Skąd: Żyrardów

Wysłany: 7 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Haav Gyr (cytat):
Więc cytowanie tutaj opisów Orków z Warcrafta jest trochę nie fair, ponieważ upubliczniamy coś, co łamie prawa autorskie. To trochę tak jakby promować nielegalne/pirackie nagrania na mp3, czyli bezpośrednio nie łamiemy prawa(jeszcze) ale czy takie postępowanie jest moralnie czyste?

Krótka odpowiedź - jest :).
Jak już zauważył Grenadier z interpretacją praw autorskich wielu przesadza i przedstawione tu podejście jest IMO doskonałym tego przykładem. Jak już to można by to uznać za bardzo naciąganą kryptoreklamę :P . W świetle tego wyjaśnienia takie rozważania tutaj są offtopiciem.

___________
Pióro bywa ostrzejsze od miecza...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 7 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Melkior (cytat):
W świetle tego wyjaśnienia takie rozważania tutaj są offtopiciem.


W świetle tego wyjaśnienia to pół Jaskinii by musiało wylecieć ;).

cd... (o Orkach z W3)
Interesujący jest również fakt, że do Orków przyłaczają się chyba najbardziej honorowe istoty jakie isteniją Taureni. Nie dość, że się przyłączają do Orków to w dodatku walczą z nimi przeciwko złu ludzi.

W grze mamy również, że się tak wyrażę przedstawioną postać złego Orka, które zresztą bliżej jest jeszcze przedstawione w książce "Władca Klanów". Otóż okazuje się, że Orki dawno temu straciły część kontroli nad sobą. Jako rasa zostali w pewnym sensie już podbici przez Legion. To Legion postanowił wykorzystać ich siłę i umiejętności do zdobycia nowego świata. Świata ludzi.

Co ciekawe, po głębszej analizie orków, których stworzył Blizzard, okazuje się, że Orki nie różnią się zbytnio od ludzi, a kto wie, czy jeśli chodzi o sprawy walk i honoru nie stoją znacznie wyżej niż ludzie. Mogłoby się zdawać, że jest to rasa, która zostałą stworzona tylko w jednym celu. Ich celem jest walka sama w sobie. Młody ork jest już dla ludzi bardzo niebezpieczny. Na dorosłego to ludzie muszą ruszyć w 4, żeby móc wygrać. Oczywiście są wyjątki od tej zasady, ale pomimo to, uważam, że Orki w sprawach wojny, bitwy, walki są na wyższym poziomie rozwoju, niż przedstawieni ludzie.

cdn...

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 7 października 2004     Potwory Śródziemia:orkowie, urukowie, Nazgule i inni... Odpowiedz z cytatem

Melkior (cytat):

Krótka odpowiedź - jest :).
Jak już zauważył Grenadier z interpretacją praw autorskich wielu przesadza i przedstawione tu podejście jest IMO doskonałym tego przykładem. Jak już to można by to uznać za bardzo naciąganą kryptoreklamę :P . W świetle tego wyjaśnienia takie rozważania tutaj są offtopiciem.

A ja sądze że nie jest, z wielu powodów, to że w czasach Tolkiena nikt nie myślał o prawach autorskich nie oznacza, że można sobie je interpretować według uznania.
Okra wymyślił Tolkien i cokolwiek by tu nie napisać, to będzie to naciąganie faktów. Każdy może pisać o elfach, goblinach czy smokach bo to dobro wspólne(fragment dziedzictwa kulturowgo), Orki tym dobrem nie są. Uszanujmy choć wolę ich Twórcę i nie róbmy z Orków istot takich jakimi nie były w jego książce.

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.