Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-05-1 11:47:50
Autor Wiadomość
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Co za temat...
Przeczytam cały i przerobię później ;), teraz niestety czas nie pozwala, więc tylko na szybko ;).

jOjO (cytat):
Mr. Rabbit (cytat):
Czym zatem jest magia? Jest to zamiana tej energii, na energię innego pochodzenia ;). Nie do końca, każdą energię da się odpowiednio przedstawić, ale na przykład czar światło: zamiana energii życiowej na energię świetlną. Ogień: zamiana energii życiowej na energię cieplną i rozpalene czegoś na przykład.

no to jesio objaśnienie co to jes ta EŻ...
nośnik, jakieś prawa ją opisujące...


Energia życiowa również została w tamtym poście opisana. Jest to energia, dzięki, której Ty hetmanie i każdy żywy organizm potrafi funkcjonować. Człowiek regeneruje ją głównie poprzez sen, ale również relaksująca kąpiel w nie wielkim stopniu jest wstanie tą energię zregenerować ;). Są to nasze siły witalne, energia spalana przez mózg w czasie procesu myślenia i energia, dzięki której cały organizm funkcjonuje prawidłowo ;).

Może w medycynie jest jakaś nazwa tej energii, ale ja niestety jej nie znam.

Ale pójdę dalej. Moim zdaniem zamiana tej energii na energię innego pochodzenia, na przykład cieplną nie wymaga od czarodzieja żadnych formułek czy tekstów. Pewnie popadne kilku osobom, ale twierdze, że coś takiego to pic na wode ;), żeby czytelnik wiedział, że czarodziej rzucił czar.

Co jest ważne w magii zatem? Jak się ona zamienia? Poprzez koncentrację. Nie jestem w stanie tego opisać, ale mag koncentruje się na swojej energii i ewentualnie energii z otoczenia, którą chce wykorzystać (na przykład z roślin) i tak jakby wydaje jej polecenia ;). Tak jak nodze mówimy żeby się ruszała jak chcemy iść ;), tak czarodziej zamienia zebraną energię (moc, jeśli ktoś woli) i zamienia ją na taką, jakiej aktualnie potrzebuje.

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

DruidKot (cytat):
jOjO (cytat):
no, gesty (choćby myszowe, czy klawiszowe) sam stosuje (ha! jezdem magikiem!)
przeklęcia - też, muszę znać hasło (i właściwym głosem wyrzec) by mię Córcia dźwi odemkła jak do dom wracam


Och, Hetmanie, myślę, że wiesz o co mi chodziło.. Ale skoro podchodzisz do tego z drugiej strony - dobrze!

Więc czy gesty myszowe i klawiaturowe, czy owe przeklęcia są technologią? Nie. To raczej umiejętność.

źle mie zrozumiałeś - moja wina
mie choziło o to, że NIE można za wyznacznik użycia magii uznać gestów czy inkatacji, bo ANALOGI takich czynności są i w świecie obecnym - amagicznym

DruidKot (cytat):
jOjO (cytat):
ale o tej energii życiowej to nie qmam nadal...


Ja to rozumiem tak:
Podczas rzucania zaklęcia mag oddaje część swojej siły życiowej [umysłowej, fizycznej?] i odpowiednio przetwarza ją na własne potrzeby. Energię tą [manę?] regeneruje podczas odpoczynku.

I to byłoby logiczne, ponieważ w większości źródeł jest mowa o tym, że mag po wykonaniu działań magicznych odczuwa zmęczenie.

upieram sie, że takie wyjaśnienia NIE dają mie zadysfakcji
CO TO jes ta energia życiowa?

DruidKot (cytat):
PS. Hetmanie, nie sądzisz, że należałoby te listy kandydatów na Ławnika przygotować, a nie tu z gminem dysputować? ;)

sie nie boj, dzien młody jesio...
a ja już z pół roq nie miałem takiej miłej rozmowy jak tu...

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Dragonthan (cytat):
No swego czasu oglądałem pare programów na discovery o tym i stamtąd trochę wiedzy zaczerpnołem...

nie mam możliwości obejrzenia tego samego -proszę o namiary na teksty w necie...

Dragonthan (cytat):
Ja bym tytaj dał innych przykład w takim razie: Wirusy i bakterie - tego nie da się wytępić.

bo odniosły sukces ewolucyjny! - w swojej niszy są doskonałe!

Dragonthan (cytat):
A termity nie poszły dalej w ewolucji i np. nie budują sobie swoich kopców z twardszych materiałów...

a po co miały iść dalej, skoro w SWOJEJ niszy też są doskonałe?
BTW, próbowałeś twardość termitiery?
porównywalna z żelbetem...

Dragonthan (cytat):
Cytat:
proszę o przykłady owych "wysokospecjalizowanych metali" - poważnie!!
(i zapytam raz jesio, czyś odwiedził linki, com zapodał wcześni pare postów)

Wszlakie mieszanki stali, chromu, wolframu, krzemu, złota, srebra, platyny, ołowiu. Trudno jest takie coś rozwalić... z buta :D A tak na serio to musiałbym popatrzeć na konkretne metale w necie...

mieszanki?? zdawało mię się, żeśmy ustalili, że nanoboty to struktury molekularne!
skąd tu mieszanki??
to molekuły cza tworzyć!

Dragonthan (cytat):
Nie ma zasad, nie ma wzorów... Nie można wytłumaczyć tego jak ona działa... to ją definitywnie różni od nanotechnologii

i to jest - niestety - dla mnie dowód, że rozmowa z Tobą o magii (i z większością fanów i autorów fantasy) to jak grochem o ścianę
magia jes i basta (słowackiwielkimpoetąbył)

Dragonthan (cytat):
Cytat:
pytałeś wszak o przykłady zjawisk, które DZIŚ uznane mogłyby być za magię...

Ale nie są uznane za magię, gdyż każde to zjawisko ma podstawy w nauce...

no nie wiem, ale ja staroświecki jezdem
dla mnie KAŻDE zjawisko ma wytłumaczenie w nauce
Pan Bóg jest wyrafinowany, ale nie jest złośliwy! i po to nam dał rozum, żebyśmy myśleli!

Dragonthan (cytat):
Ale mam pewne sprzeczności... bo jeśli ktoś pisze powieść SF, na pewno nie zna się na jakiś wysokotemperaturowych przwodnikach, a jednak opisuje jakieś zjawiska z tym zwiazane... magią to to nie jest, sens jest oddany, oparty lekko o nauke, ale nie do końca... bo np. autor wogóle może nei mieć pojęcia o tym... co wtedy?? Jak to nazwać?

nadprzewodnikach, jesli już
a nazwać to można haniebną ignorancją

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Mr. Rabbit (cytat):
Energia życiowa również została w tamtym poście opisana.

ja znam tylko różne formy energii, a to:
mechaniczna, kinetyczna, potencjalna, cieplna, elektryczna, chemiczna, jądrowa

Mr. Rabbit (cytat):
energia spalana przez mózg w czasie procesu myślenia

bogowie! energia spalana co to ma znaczyć???

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
DruidKot



Dołączył: 16 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: z odległych zakamarków geografii :P

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

jOjO (cytat):
CO TO jes ta energia życiowa?


Równie dziwne wyrażenia mi do głowy przychodzą... Siły witalne? Zdrowie psychiczne i/lub fizyczne? Siła woli? Coś wewnętrznego, definiującego własne JA?

Wobec tego mag, decydując się na rzucenie zaklęcia oddaje część siebie [swojego zdrowia?], które odzyskuje po odpoczynku.

jOjO (cytat):
dla mnie KAŻDE zjawisko ma wytłumaczenie w nauce


Ale dlaczego? Czy nie przyjemniej jest dać sobie czasem spokój ze wszystkimi wzorami, formułkami, definicjami i przenieść się w świat, w którym są rzeczy, których nie da się wytłumaczyć?

Chyba, że znów nie zrozumiałem. Czy chodzi o wyjaśnienie magii za pomocą nauki naszego świata, czy świata fantastycznego?
Bo o ile to drugie jest moim zdaniem jak najbardziej możliwe i warto nad tym pomyśleć,
O tyle pierwsze wydaje mi się niemal oczywiste - w naszym świecie nie ma magii, toteż nie można jej wytłumaczyć prawami obowiązującymi na Ziemi.

Pozdrawiam,
DruidKot

___________
Rychłoż się zejdziem znów?

o ortografii || o łańcuszkach
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mr. Rabbit



Dołączył: 6 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Imperium Kinugów

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

jOjO (cytat):
bogowie! energia spalana co to ma znaczyć???


Nie jestem profesorem medycyny, ale każdy żywy organizm spala energię choćby podczas ruchu :P. Jeżeli drogi Hetman chcę wiedzieć więcej na ten temat, to radzę udać się do lekarza domowego ;) powinien wiedzieć 8) .

___________
Mimo wszystko dzięki Ci Hetmanie :) a mnie i tak możecie powiesić jak Skrytobójce.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Mr. Rabbit:
Cytat:
Nie jestem profesorem medycyny, ale każdy żywy organizm spala energię choćby podczas ruchu

Z tego co ja wiem, to energia jest NIEMATERIALNA, więc nie może się zapalić. A organizmy żywe spalają PALIWA, w postaci cukrów, tłuszczy, węglowodanów i z nich powstaje energia, która jest wykorzystywana w celu umożliwenia ruchu. Zgodnie z zasadą fizyki, że nic w przyrodzie nie ginie, energia ta jest przekształcana w inną formę energii...

Hetman:
Cytat:
nie mam możliwości obejrzenia tego samego -proszę o namiary na teksty w necie...

To zajmnie troche czasu... jeszcze nie szukałem takich rzeczy w necie...
Cytat:
bo odniosły sukces ewolucyjny! - w swojej niszy są doskonałe!

Ich ewolucja trwa nadal... coraz to nowe są wirusy... Ale miałem na myśli, że takie termity można wytępić... wirusy nie...
Cytat:
BTW, próbowałeś twardość termitiery?
porównywalna z żelbetem...

Tego akurat nie wiedziałem... serio jest taka twarda??
Cytat:
mieszanki?? zdawało mię się, żeśmy ustalili, że nanoboty to struktury molekularne!
skąd tu mieszanki??
to molekuły cza tworzyć!

Metale są zbudowane z atomów. Łącząc kilka metali uzyskujemy twardszy metal (mając tu na myśli np. stal=węgiel+żelazo, bo na stal mówi się czasem metal). Związek taki nazywa się cząsteczką. A molekuła to inaczej cząsteczka.
Cytat:
i to jest - niestety - dla mnie dowód, że rozmowa z Tobą o magii (i z większością fanów i autorów fantasy) to jak grochem o ścianę
magia jes i basta

Już wyjaśniłeś mi co to jest magia i wnioskuje po tym że nie ma nic wspólnego z technologią. Cóż, przykro mi to słyszeć... :roll:
Cytat:
dla mnie KAŻDE zjawisko ma wytłumaczenie w nauce

Baaa... a magia?? Znajdź mi jej wyjaśnienie w nauce..., poprzednia definicja określa jedynie jej występowanie w świecie fantasy...
Cytat:
nadprzewodnikach, jesli już
a nazwać to można haniebną ignorancją

Każdemu się zdarza pomylić czasem słowa... :wink:

___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mastorious



Dołączył: 30 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Z Krainy Duchów

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

No i tutaj chyba widać róznicę pomiędzy magią, a technologią. W magii dochodzi do powstania materii z niczego, wkońcu są przywołania które działają wbrew fizyce i odwrotnie do maszyn które potrzebują "coś" aby to przerobić w "coś innego". A magia?? Rozumiem materia może się zmienić w energię, ale nigdy na odwrót!!
A w magii??
Przywoływania, wyczarowania itp. Mało?? A przekształcenia ludzi w np. owady?? Co się dzieje z ciałem ludzkim po "transformacji"?? Musi gdzieś być. W fizyce nie bierze się coś z niczego!!

Magiczne przedmioty różnie działają w zalezności od tego kto ich uzywa np. Jedyny Pierścień w LOTR. Z maszynami jest inaczej. Wiem że zaraz sobie pomyślisz że w jest róznica w używaniu maszyn np. gdy pojazd prowadzi rajdowiec, a niedoświadczona blondynka - ale tę sprawę da się załatwić kwestia wyszkolenia. W magii jest oczywiste że jeżeli ktoś urodzi się MUGOLEM to nigdy nie będzie czarował, a różdżka w jego rękach jest zwykłym patykiem, co innego gdy trzyma ją Harry Poter (ach zapomniałem dodac że różdżka musi być odpowiednio dodana - w przypadku Harrego posiadać ogon feniksa :lol: ).

No i w tym różnica.[/b]

___________
What is worse: Nothing to defend or no one to defend it??
Without warriors there can be no war.
Even the smallest person can change the course of the future.
Szukasz dobrych map i recenzentów?? - http://nowebractwo.w.interia.pl
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Aiwelosse



Dołączył: 17 kwietnia 2003
Posty: 164
Skąd: okolice Piły

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Malutkie sprostowanie: energia może się zamienić w materię., choć, rzecz jasna, nie bezpośrednio. Tym niemniej proces fotosyntezy, zachodzący przy udziale energii słonecznej jest w pewnej częsci procesem zamiany energii na materię. Więc i taka sytuacja jest możliwa.

Pozdrawiam, Aiwe

___________
S. Grochowiak: "Mikroliryka" (fragment)

Gdy o księżycu - to mówić łyżką od soli,
Gdy o słowikach - to znać kaniony ich gardeł,
Gdy o miłości - to kłaść w milczeniu na stolik
Włosy twoje osobne
I twarde
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mastorious



Dołączył: 30 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: Z Krainy Duchów

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Energia pomaga w przemianie materii. Nie myślisz chyba, żeby w wyniku promieniwania słonecznego nagle powstały żywiołaki magmy??
___________
What is worse: Nothing to defend or no one to defend it??
Without warriors there can be no war.
Even the smallest person can change the course of the future.
Szukasz dobrych map i recenzentów?? - http://nowebractwo.w.interia.pl
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

na razie to jedno:
Dragonthan (cytat):
Cytat:
nadprzewodnikach, jesli już
a nazwać to można haniebną ignorancją

Każdemu się zdarza pomylić czasem słowa... :wink:


cytuj dokładnie!!
Cytat:
Cytat:
Dragonthan napisał:
Ale mam pewne sprzeczności... bo jeśli ktoś pisze powieść SF, na pewno nie zna się na jakiś wysokotemperaturowych przwodnikach, a jednak opisuje jakieś zjawiska z tym zwiazane... magią to to nie jest, sens jest oddany, oparty lekko o nauke, ale nie do końca... bo np. autor wogóle może nei mieć pojęcia o tym... co wtedy?? Jak to nazwać?

nadprzewodnikach, jesli już
a nazwać to można haniebną ignorancją

czyli:
Cytat:
autor wogóle może nei mieć pojęcia o tym... co wtedy?? Jak to nazwać?

a nazwać to można haniebną ignorancją

naprawdę przykro mi, że uznałeś iż czepiam sie słowek...
dajesz tak popalić ;), że spokojnie jest o czym pogadać - bez zbędnej złośliwości

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

DruidKot (cytat):
jOjO (cytat):
CO TO jes ta energia życiowa?


Równie dziwne wyrażenia mi do głowy przychodzą... Siły witalne? Zdrowie psychiczne i/lub fizyczne? Siła woli? Coś wewnętrznego, definiującego własne JA?

dla mnie słowo energia ma konkretną treść, fizyczną
niestety jest często nadużywane przez różnych hochsztaplerów (mieniących się alternatywnemi naukowcami - zapewne mądrymi też alternatywnie...)

i będę się domagał precyzyjnego wyrażania się, bo inaczej do niczego nie dojdziem

DruidKot (cytat):
Czy nie przyjemniej jest dać sobie czasem spokój ze wszystkimi wzorami, formułkami, definicjami i przenieść się w świat, w którym są rzeczy, których nie da się wytłumaczyć?

ależ JEST
i miło te kfile zapomnienia wspominam - zazwyczaj...

DruidKot (cytat):
Czy chodzi o wyjaśnienie magii za pomocą nauki naszego świata, czy świata fantastycznego?
Bo o ile to drugie jest moim zdaniem jak najbardziej możliwe i warto nad tym pomyśleć

dokładnie to!
bo jeśli nie ma objaśnienia prawami TAMTEGO świata
to za oczywiste uznaję domniemanie, że obowiązuje NASZA fizyka

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Mr. Rabbit (cytat):
jOjO (cytat):
bogowie! energia spalana co to ma znaczyć???


Nie jestem profesorem medycyny, ale każdy żywy organizm spala energię choćby podczas ruchu :P. Jeżeli drogi Hetman chcę wiedzieć więcej na ten temat, to radzę udać się do lekarza domowego ;) powinien wiedzieć 8) .

nie sądzę
mógłby paść ze śmiechu
bo energii NIE da się spalić...

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Hetman:
Cytat:
cytuj dokładnie!!

Ok, to sie już więcej nie powtórzy
Cytat:
naprawdę przykro mi, że uznałeś iż czepiam sie słowek...
dajesz tak popalić , że spokojnie jest o czym pogadać - bez zbędnej złośliwości

Prosze nie zrozumieć mnie źle, miałem na myśli że jest mi przykro nie z powodu tego, że Hetman czepia się słówek, tylko tego, że rozmowy ze mną na temat magii traktuje Hetman jako cytuję:
Cytat:
rzucaniem groch o ściane

Małe niezrozumienie wynikło :wink:

___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Duch (cytat):
Rozumiem materia może się zmienić w energię, ale nigdy na odwrót!!

error!
E=mc2 oznacza dokładnie RÓWNOWAŻNOŚC materii i energii

Duch (cytat):
A przekształcenia ludzi w np. owady?? Co się dzieje z ciałem ludzkim po "transformacji"??

kapitalne pytanie!
też kciałbym widzieć... ale jakoś mało fto kwapi sie z odpowiedzią

Duch (cytat):
Magiczne przedmioty różnie działają w zalezności od tego kto ich uzywa np. Jedyny Pierścień w LOTR. Z maszynami jest inaczej. Wiem że zaraz sobie pomyślisz że w jest róznica w używaniu maszyn np. gdy pojazd prowadzi rajdowiec, a niedoświadczona blondynka - ale tę sprawę da się załatwić kwestia wyszkolenia.

no nie wiem...
panel admina dla Ciebie jest NIEWIDOCZNY
a ja moge go używać
it's a kind of magic :D

są pistolce (czy leworwery) ktore może używać tylko właściciel (na kolbie jes jakiś czytnik linii papilarnych

a ja mam nawet tako tekturke, co jak ja wtykne do ściany (i zrobie takie szacher macher ręką) to mie wyskoczo piniondze
a jak kto inny - to przyjeżdzą ochrona i pałuje :P

nie sądzę, by to była TYLKO kwestia szkolenia...
to chyba jakaś magia!

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Duch (cytat):
Energia pomaga w przemianie materii. Nie myślisz chyba, żeby w wyniku promieniwania słonecznego nagle powstały żywiołaki magmy??

mało prawdopodobne...
ale - zgodnie z mechaniką kwantową - MOŻLIWE, czy dokładniej niewykluczone

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Sandro



Dołączył: 15 października 2002
Posty: 164
Skąd: kaLISZ

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Te energetyczne nieporozumienia to chyba z mniemania, iż energia jest czymś materialnym, co jest absurdem samym w sobie. Przyczyn takich mniemań upatruję po pierwsze w wzmiankowanych przez Hetmana hochsztaplerach i innych bioenergoterapetutach, którzy to "przekazują swą energię"; "ładują kogoś energią" i czynią inne fizyczne rewolucje. Takie pseudomistyczne przedstawienie sprawy budzi wyobrażenia o energii życiowej jako o eterycznej benzynie, która wypełnia nasze organizmy, płynąc chyba jakimiś nieodkrytymi naczyniami. (Tym się bodajże ezoteryka wschodnia zajmuje... czakry i inne takie). Tymczasem rzecz sprowadza się do glukozy i ATP we krwi oraz procesów oddychania komórkowego (mówiąc ogólnie, głębiej nie wchodzę, bo się na tym nie znam, jeno coś słyszałem na biologii ;) ).

Druga przyczyna to mankament wszelkich gier rpg, tak właściwych jak i koputerowych, w których życie przedstawione jest w formie punktów, które można stracić lub zyskać w bardzo określony sposób. Nie muszę chyba mówić, że rzeczywista witalność nie do końca podlega podobnym zależnościom, składa się na nią bowiem bardzo wiele czynników (ponoć adrenalina może utrzymać przy życiu nawet kogoś, kto dawno powinien umrzeć z wykrwawienia czy innych przyczyn), w znacznej zaś mierze zależy od samej woli zainteresowanego.

Tak na marginesie: kiedyś w telemango słyszałem text, który mnie rozłożył. Lekramowano właśnie cudowny skurczacz mięśni brzucha, i tak między innymi zachwalano jego skuteczność:

Stosując nasz cudowny skurczacz XYZ spalisz więcej kalorii zużywajac na to mniej energi!

Nie mogłem wytrzymać ze śmiechu :D.
[/i]

___________
I.Am.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 16 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

OFFTOP

Cytat:
Tak na marginesie: kiedyś w telemango słyszałem text, który mnie rozłożył. Lekramowano właśnie cudowny skurczacz mięśni brzucha, i tak między innymi zachwalano jego skuteczność:

Stosując nasz cudowny skurczacz XYZ spalisz więcej kalorii zużywajac na to mniej energi!

A ja wiem o co tu chodzi. Oni mieli na myśli tzw. energię życiową, czyli po prostu siły fizyczne. Bo jak się pójdzie na siłownię żeby się odchudzić, spalać te tłuszcze itp, to się traci siły i traci się tą energię... Potem trzeba coś zjeść żeby nie paść z nóg... czasem sie słyszy text typu "nie mam sił", albo "nie mam już energii". A ten skurczacz XYZ pozwala spalać ten tłuszcz bez naszego zmęczenia... bez straty naszej energii... nota bene: przecież człowiek też ma energię w sobie, sam od siebie nie podniesie ciężaru, tylko musi mieć do tego siły/energie.

KONIEC OFFTOPU

___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 17 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Dragonthan (cytat):
OFFTOP
[...]
KONIEC OFFTOPU

miałbyć OFFTOP, a nie jest...
widzisz, język potoczny NIE nadaje się do poważnych rozmów...
stąd te nieporozumienia między nami
oraz między Tobą a Sandro teraz...

do dziś mówi się - MÓWI SIĘ - o falach eteru, a coś takiego NIE istnieje!!
tak samo NIE istnieje energia życiowa...

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Sandro



Dołączył: 15 października 2002
Posty: 164
Skąd: kaLISZ

Wysłany: 17 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ten skurczacz XYZ pozwala spalać ten tłuszcz bez naszego zmęczenia... bez straty naszej energii...


O Mahadevo.
Spalać tłuszcz bez straty energii?
A czym w takim razie jest tłuszcz, jak nie zapasem energetycznym organizmu na cięższe czasy?

Im więcej energi spożytkujesz, tym więcej tłuszczu spalisz, to rzecz oczywista. Im badziej się zmęczysz tym badziej schudniesz.

Na marginesie: cytowany przez mnie text jest głupotą dlatego, że kalorie są miarą ENERGII właśnie (o ile pamietam jedna kaloria to ilosć energii potrzebna do podgrzania grama wody o 1 stopień Celsjusza)! Powiedzieli wiec spece od telemango, że się zużyje więcej energii (pomijam już zastosowanie słowa "spalać"), wykorzystując do tego celu mniej energii.

___________
I.Am.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Moandor



Dołączył: 24 listopada 2002
Posty: 164
Skąd: Łapy woj. podlaskie

Wysłany: 17 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Cytat:
w naszym świecie nie ma magii, toteż nie można jej wytłumaczyć prawami obowiązującymi na Ziemi.


Można by dyskutować...

Cytat:
A przekształcenia ludzi w np. owady?? Co się dzieje z ciałem ludzkim po "transformacji"??


Co sie dzieje... To akurat dość trudno wyjaśnić. (właściwie to za pomocą obecnego stanu wiedzy ludzi wogóle sie nie da.) :) Zważcie jednak, że nie w każdej książce fantasy, magowie rzucają fireballami z rękawa i zmieniają się np. w ptaki czy owady. W niektórych trochę sie tego nadużywa. Ja za takimi osobiście nie przepadam zbytnio.

___________
Póki Bóg nie odsłoni przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie sie mieścić w tych paru słowach:
Czekać i nie tracić nadziei!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 17 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Dragonthan (cytat):
Cytat:
mieszanki?? zdawało mię się, żeśmy ustalili, że nanoboty to struktury molekularne!
skąd tu mieszanki??
to molekuły cza tworzyć!

Metale są zbudowane z atomów. Łącząc kilka metali uzyskujemy twardszy metal (mając tu na myśli np. stal=węgiel+żelazo, bo na stal mówi się czasem metal). Związek taki nazywa się cząsteczką. A molekuła to inaczej cząsteczka.

no i zaś mamy problem...
stop (bo o takiej mieszance piszesz) to nie nowy związek chemiczny, ale właśnie MIESZANKA
podobnie jak słodząc herbate NIE uzyskujesz NOWEJ substancji (związku chemicznego) tak i przy mieszaniu metali nadal są to NIEZALEŻNE (nie związane chemicznie) składniki
stal jest mieszanką żelaza i węgla
mieszanką! a nie węglikiem żelaza czy jakimś żelazianem węglowym...
ech... zamiast o konkretach gadać, to muszę korepetycje dawać...

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 17 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Hetman
Cytat:
no i zaś mamy problem...

W takim razie mam pytanie: Co w takim stopie jest cząsteczką???

Snadro:
Cytat:
O Mahadevo.
Spalać tłuszcz bez straty energii? [...] wykorzystując do tego celu mniej energii.

Wiem że źle to powiedziałm, ale nie to miałem na myśli. Oni reklamują to, że zamiast iść na siłownię i potem zdychać ze zmęczenia, proponują takie oto urządzenie. I tak: Bierzemy dwóch ludzi pod uwage. Pierwszy gość idzie na siłownie, drugi zakłada to niby cudowne urządzenie. Obydwaj ćwiczą przez godzine. Pierwszy gość z siłowni jest spocony i na pewno nie mógł by biegać dość szybko. Drugi nawet kropelki potu nie ma na sobie i spokojnie mógły sobie biegać, bo miał by na to siły.

Hetman
Cytat:
miałbyć OFFTOP, a nie jest...

Z tego co wiem, pisałem o jakiś pierdołach niezwiązanych z dyskusją, które przedmówca napisał jako P.S. Wogóle nie nawiązywało to do tematu, więc od razu zaznaczyłem że to offtop, by ktoś inny nie musiał się fatygować...

___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
jOjO



Dołączył: 10 stycznia 2000
Posty: 164
Skąd: Onionburg

Wysłany: 17 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

=> korepetycji ciąg dalszy...
dla uproszczenia: w słodkiej herbacie masz OSOBNE cząstki wody, cukru (czesciowo poddane hydrolizie) oraz teiny i innych takich
podobnie w stali masz OSOBNO cząstki węgla oraz żelaza

NIE związane chemicznie

___________
Baruk Khazad!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Dragonthan



Dołączył: 27 września 2004
Posty: 164
Skąd: Smokozord --> twierdza Gorlice

Wysłany: 17 lutego 2005     Nauka i technologie w świecie fantasy Odpowiedz z cytatem

Cytat:
dla uproszczenia: w słodkiej herbacie masz OSOBNE cząstki wody, cukru (czesciowo poddane hydrolizie) oraz teiny i innych takich
podobnie w stali masz OSOBNO cząstki węgla oraz żelaza

Ojjj... znaczy to że mam poważne braki wiedzy... :(

Musze wtopić się w jakieś lektury z tego tematu... :roll:, co bym więcej takich gaf nie szczelił :D

___________
Wróg u Bram...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.