Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-05-3 21:42:07
Autor Wiadomość
Val Gaav



Dołączył: 18 listopada 2004
Posty: 164
Skąd: Z jednego z czterech światów stworzonych przez... : "Lord of the Nightmares"

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Na czerwono to co chciałbym zmienić w propozycji UT ....

zamek
Peasant - Chłop
Militia Guard - Piechur Łanowy
Archer - Łucznik
Marksman - Kusznik
Squire - Giermek
Knight - Zbrojny lub Rycerz
Griffin - Gryf
Royal Griffin - Gryf Królewski
Priest - Kapłan
Inquisitor - Inkwizytor
Cavalier - Kawalerzysta
Paladin - Paladyn
Angel - Anioł
Archangel - Archanioł

inferno
Imp - Chochlik
Familiar - Diablik
Horned Demon - Rogaty Demon
Horned Overseer - Demoniczny Karbowy
Hell Hound - Piekielny Ogar
Cerberus - Cerber
Succubus - Sukkub
Succubus Favorite - Ognisty Sukubb
Hell Stallion - Piekielny Rumak
Nightmare - Zmora
Pit Fiend - Czart
Pit Lord - Czarci Lord
Devil - Diabeł
Archdevil - Arcydiabeł
..........................
Zastanowiłbym się też nad zmianą Sukkuba na Strzygę ... To tak bardziej polsko brzmi
:wink:

Mielibyśmy wtedy :
Succubus - Strzyga
Succubus Favorite - Ognista Strzyga

Przy czym dla tych co nie wiedzą :
Strzyga to demon z wierzeń prasłowiańskich. Był to stwór podobny nieco do wąpierza. Najczęściej strzygą być miało dziecko zmarłe jeszcze za życia płodowego lub krótko po urodzeniu. Strzyga wysysała krew, wyżerała wnętrzności i latała pod postacią sowy po nocach. Podobnie, jak całą jej rodzinę, strzygę należało trwale unieruchomić poprzez spalenie, tudzież powbijanie gwoździ, czy pali w różne części cielska.

Może i nie jest to dokładny odpowiednik sukkuby ale chyba bardziej polski :?:

___________
Darkness beyound blackest pitch, deeper then the deepest night
King of darkness, who shines like gold upon the Sea of Chaos.
I call myself upon thee! Swear myself to thee !
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Avonu de Odihs



Dołączył: 9 czerwca 2005
Posty: 164
Skąd: Z grodu Gryfa

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Val Gaav (cytat):

Strzyga to demon z wierzeń prasłowiańskich. Był to stwór podobny nieco do wąpierza. Najczęściej strzygą być miało dziecko zmarłe jeszcze za życia płodowego lub krótko po urodzeniu. Strzyga wysysała krew, wyżerała wnętrzności i latała pod postacią sowy po nocach. Podobnie, jak całą jej rodzinę, strzygę należało trwale unieruchomić poprzez spalenie, tudzież powbijanie gwoździ, czy pali w różne części cielska.

Może i nie jest to dokładny odpowiednik sukkuby ale chyba bardziej polski :?:


Tylko, że Succubus (forma męska to Incubus) to demon, który nawiedza ludzkie sny a nie fizyczna postać. Jej (jego) zadaniem było kuszenie mężczyzn (kobiet) aby zaprzedały swoje dusze diabłu. Oczywiście była to teoria kleru, dlaczego ludzie mają sny, gdzie występują "ładne" panie/panowie.
Jak więc widać, ze Strzygą ma to niewiele współnego.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Galadin



Dołączył: 12 kwietnia 2005
Posty: 164
Skąd: ze Śródziemia

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Dobra robota Ururam! Parę uwag:

Haven - czyli jak to tłumaczyć? Bo niebiosa to raczej Heaven.

Militia Guard - Straż Miejska, w końcu pisze Guard
Marksman - Kusznik, na 100% będzie miał kuszę
Knight - Zbrojny, tu mi się podoba Ururam, miecznik jakoś dziwnie mi się z rybami kojarzy

Inferno - Tak będzie po Polsku, czy lepiej Piekło?

Horned Overseer - seer to mi się kojarzy z Farseer czyli wróżbita, więc Rogaty ale kto?
Succubus Favorite - na oficjalnej stronie napisali, że tej nazwy nie są najbardziej pewni więc niema co się kłucić

___________
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Val Gaav



Dołączył: 18 listopada 2004
Posty: 164
Skąd: Z jednego z czterech światów stworzonych przez... : "Lord of the Nightmares"

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

To niech zostanie

Sukkub
Ognisty Sukkub

.................
W każdym razie lepszy Ognisty Sukkub (a forma ulepszona rzeczywiście bedzie płonąć ... podczas gdy nieulepszona jest koloru szarego) niż Sukkub Faworyta (sic!)
..................

Dla tych co nie wiedzą jaka będzie różnica między wersją ulepszoną a tą nieulepszoną podaje linka :
link

Dodatkowo wkleje tu też opis pewnej jednostki:

"The archers and marksmen are key in battle to weaken the enemy ranks before melee combat. The archers of the Griffin Empire excel in the art of drowning the enemy under barrages of arrows. The marksmen’s powerful crossbows are especially deadly at close range."

Crossbow to chyba kusza o ile się nie mylę :wink: ... Apeluje więc o zmianę strzelca na kusznika

___________
Darkness beyound blackest pitch, deeper then the deepest night
King of darkness, who shines like gold upon the Sea of Chaos.
I call myself upon thee! Swear myself to thee !
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Avonu de Odihs (cytat):


Tylko, że Succubus (forma męska to Incubus) to demon, który nawiedza ludzkie sny a nie fizyczna postać. Jej (jego) zadaniem było kuszenie mężczyzn (kobiet) aby zaprzedały swoje dusze diabłu. Oczywiście była to teoria kleru, dlaczego ludzie mają sny, gdzie występują "ładne" panie/panowie.
Jak więc widać, ze Strzygą ma to niewiele współnego.

Taka mała uwaga, Sukkuby i Inkuby nie miały na celu "kupowanie dusz" ludzi, tylko miały bardziej "fizyczne" cele wobec ludzi :wink: - chodziło o dzieci z takich "związków".

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hellburn



Dołączył: 27 maja 2004
Posty: 164
Skąd: z pustynnych rejonów Bracady

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

a więc moja propozycja:

-=zamek=-
Peasant - Chłop
Militia Guard - Zakładam że jest to coś w rodzaju 'Porządkowego' więc może... 'Straż porządkowa' :lol:
Archer - Łucznik
Marksman - Kusznik (to na skrinie to ewidentna kusza!)
Squire - Giermek
Knight - Rycerz (tak poprostu musi być)
Griffin - Gryf
Royal Griffin - Gryf Królewski
Priest - Kapłan
Inquisitor - Inkwizytor
Cavalier - Kawalerzysta ew. KONNY
Paladin - Paladyn
Angel - Anioł
Archangel - Archanioł

-=inferno=-
Imp - Chochlik
Familiar - Diablik
Horned Demon - Rogaty Demon (Demon rogacz - patrz niżej)
Horned Overseer - Rogacz nadzorca (chyba pasuje chociaż śmiesznie brzmi :P )
Hell Hound - Piekielny Ogar
Cerberus - Cerber
Succubus - Sukkuba
Succubus Favorite - Piekielna Skkuba
Hell Stallion - Piekielny Rumak
Nightmare - Zmora (niech będzie... chociaż jestem zwolennikiem dokładniejszego tłumaczenia...)
Pit Fiend - Czart
Pit Lord - Czarci Lord
Devil - Diabeł
Archdevil - Arcydiabeł

___________
Damn!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Nie to, żebym był przeciw polszczyźnie, ale w grach fantasy raczej darowałbym sobie typowo polskie słowa typu "łanowy", bo nie są one wpisane do kanonu słów fantasy, więc mogą być trochę abstrakcyjne w H5. W sprawie Nightmare'a wolałbym jednak Koszmar, bo brzmi to groźnie a Zmora zbyt kojarzy się z Nieumarłymi, więc lepiej poczekajmy aż producenci ujawnią typy innych miast (Necropolis raczej będzie). Właściwie Koszmar to zazwyczaj duch :P (często się go spotyka jako upiora-ducha powstałego z mrocznych myśli jakiegoś czarodzieja, ale mniejsza o to). W sprawie Sukkuba, no tu jest problem można tylko kombinować np. starsza/demoniczna/diabelska/większa/władczyni (sukkub/-ów) Sukkuba (chyba kiepskie pomysły neh...).

Modlę się tylko o to, żeby w finałowej wersji H5 nie powtórzyły się przypadki typu Oślizg albo Przerazy!!!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Ale nazwy w Heaven można przetłumaczyć i tak(proszę nie brać tego na poważnie :D:D:D):

Peasant - Wieśniak/Czereśniok/Wsiewołod(z rosyjskiego, ale często używane)
Militia Guard - Milicjant/Pospolite ruszenie
Archer - Łukospec
Marksman - Łukospec wspaniały
Squire - Paź/Czeladnik
Knight - Ułan (-Bator)/Sarmata/Szlachcian
Griffin - Lwoptak
Royal Griffin - Lwoptak rojalny/Lwoptak królewski
Priest - Kaznodzieja
Inquisitor - Romanus Giertychus
Cavalier - Kawaler
Paladin - Świętobliwiec/Niszczyciel zła/Święty wojownik itd.
Angel - Anioł
Archangel - Archanyjoł
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

A może by tak zmienić tą sukkubę faworyta na np. piekielna sukkuba :?: Właściwie chodzi mi o to żeby w nazwie tej jednostki nie było nic związanego z tym faworytem :) tylko sukkuba , a przed wyrazem ( lub po wyrazie ) określenie np. piekielna albo jakieś inne określenie tylko teraz nie chce mi sie myslec .
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Tarnum



Dołączył: 6 czerwca 2003
Posty: 164
Skąd: Z Grodziska Mazowieckiego (taka mała miejscowość pod Warszawą)

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

No i właśnie o to mi chodzi. Dlaczego "Sukkuba" a nie "Sukkub"? Bo w każdej książce którą przeczytałem i w każdej grze w którą grałem nie spotkałem się nigdy określeniem "Sukkbuba" tylko zawsze "Sukkub". Nie jestem pewien czy ten rzeczownik powinno się odmieniać skoro nie istnieje rodzaj meski danego gatunku. To jak np. ten koń, ta klacz a nie ta konica. Trochę mało składnie to napisałem...
___________
"Even a chosen one is not allowed to evaluate souls..."
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hellburn



Dołączył: 27 maja 2004
Posty: 164
Skąd: z pustynnych rejonów Bracady

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

to znow ja pieknykot (cytat):
A może by tak zmienić tą sukkubę faworyta na np. piekielna sukkuba :?: Właściwie chodzi mi o to żeby w nazwie tej jednostki nie było nic związanego z tym faworytem :) tylko sukkuba , a przed wyrazem ( lub po wyrazie ) określenie np. piekielna albo jakieś inne określenie tylko teraz nie chce mi sie myslec .

=> patrz moje tłumaczenie.

___________
Damn!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Ururam Tururam



Dołączył: 17 października 2002
Posty: 164
Skąd: Próżnia między światami

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Na początek jedna ważna rzecz:

Pamiętajmy, że angielskie nazwy są też tylko tłumaczeniami! Oryginalna historia i nazewnictwo powstaje po francusku! Dlatego ważniejsze jest dopasowanie nazwy do charakteru jednostki, a NIE (a w każdym razie niekoniecznie!) do nazwy angielskiej. Nie sugerujmy się nimi zanadto.

Teraz szczegóły.

Sukub, sukkub, sukuba, sukuba. Cztery wersje. Każda ma zady i walety. Na chwilę obecną optuję za Sukkuba. Jednak dwa k (etymologicznie z łaciny) i jednak a na końcu, bo jakby to było po polsku? Ta sukkub? Bo przecie nie ten sukkub! Paskudztwo... Te istoty nie występują często w naszych legendach.

Chyba że poprzemy pomysł Strzygi! Strzyga i Ognista Strzyga? Nie będzie kłopotu.

A co z Horned Overseer? Demoniczny nbdzorca, czy Rogaty Koszmar? NA rysunku wygląda koszmarnie...

Ulepszony łucznik faktycznie będzie miał kuszę, zatem kusznik. Tu nie ma Ątpliwości.

___________
Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Tarnum



Dołączył: 6 czerwca 2003
Posty: 164
Skąd: Z Grodziska Mazowieckiego (taka mała miejscowość pod Warszawą)

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Strzygi... Bez sensu. Dlaczego opieramy się na założeniu że polskie tłumaczenie musi mieć źródło tylko i wyłącznie w polskim języku? Zresztą i tak każdy kto sięgnie po tą grę bedzie wiedział czym jest Sukkub(a). Nikt nie kupi jej tylko przez to że ładnie wygląda na półce... Potrzeba trochę odpowiedników wywodzących się z innych języków żeby nie powtórzyły się niektóre rewelacje z trójki... Przerazy, do dzisiaj mi sie śnią po nocach...
___________
"Even a chosen one is not allowed to evaluate souls..."
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Widze że nie ma pikinierów szkoda :( lubiłem ich ( niewiem czemu ) . Teraz sobie zażartuje tak jak ktoś wcześniej a oto spis jednostek ( tak dla żartów ) .

wiochmen - wiochmen bitewny
łucznik - łucznik z kuszą
giermek - Franek
gryf - X power griffin
kościelny - ksiądz
jeżdziec konia - koniojeżdziec
anioł - diabelski anioł

antymisio - diabelski kręgosłup ( między innymi takie tlumaczenie można znaleść w diablo II :) )
rogaty rogacz - rogaty demon
piekielny piesek - piekielny cerber ( a jaki inny ?? )
sukuba - sukuba faworyta ( tu nic nie trzeba zmieniać i tak jest śmiesznie :) )
konny ogień - koszmarny konny ogień
czart - mistrz czartowania
diabełek - ping pong
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 12 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

ja bym proponowal zamienic arcydiabla w "szatana" to daje troche dreszczyku - szatan to mocne slowo i takie powinny panowac w zamku inferno;p
podobnie zrobiliscie w WOG gdy nadaliscie imie "antychryst" moim zdnaiem to bylo genialne posuniecie - odwazna nazwa
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Na strzygę nie wyrażam zgody :? TO całkiem inne stworzenie :!: A i "Hell Stallion" to nie rumak tylko ogier, to jest wyraźna różnica.
___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

To może niech bedzie piekielna sukkuba jak wcześniej wspomnial hellburn czy tam ktoś inny . Cieakwe kiedy będą następne jednostki :)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Crazy



Dołączył: 4 lutego 2003
Posty: 164
Skąd: Nargothrond

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Hm, większość nazw mi odpowiada, bo oddają charaktrer i są tłumaczeniami jednostek angielskich. Jednak pisanie 'Piechur Łanowy' to pewna przesada. Nazwa ta kojarzy się raczej z Konwentem, kiedy wchodzimy w kukurydzę i chodzimy po polu. Wtedy może i jesteśmy Piechurami Łanowymi, ale nazwa ta nie pasuje w żaden do dostojnej jednostki stojącej u boku Paladyna. Na dodatek tłumaczenie 'Knight' na Zbrojny jest raczej bez sensu. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego 'Cavalier' ma nie być przetłumaczony na 'Kawalerie', jak w H2, H3, H4.

W Infermo uwagi mam tylko do nazwy 'Succubus Favorite' - dosłownie przetłumaczona na polski brzmi idiotycznie. Dlaczego nie 'Sukuba Piękna' albo coś w tym stylu? Nie wiem, co to za jednostka 'Horned Overseer', ale nazwa 'Demoniczny Karbowy' brzmi po prostu idiotycznie i w żaden sposób nie pasuje do świata Heroes (nawet, jeżeli miałby powstać nowy świat..).

___________
Nie bierz życia na serio.... i tak nie wyjdziesz z niego żywy!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mavander



Dołączył: 2 sierpnia 2004
Posty: 164
Skąd: Svalbardem

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Ururam Tururam (cytat):
Succubus Favorite - Sukuba Faworyta


A czemu nie faworyzująca Sukkuba?

___________
Pan Wymiaru Cieni, mistrz w Grze Cienia......
Krótko mówiąc fanatyk Yu-Gi-Oh!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Acid Dragon



Dołączył: 3 stycznia 2003
Posty: 164
Skąd: planetoida Terra

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Nie no litości......... 50% jest moim zdaniem do zmiany. W życiu w mojej grze nie chciałbym zobaczyć 'piechura łanowego'.........
Przypominam na wstępie, że HoMM ma w nazewnictwie też pewną tradycję i nawet jeśli nie jest oparta na w 100% poprawnych nazwach, to powinna być respektowana.

Cytat:
Peasant - Chłop
Militia Guard - Piechur Łanowy


Już nawet milicja ze wszystkmi skojarzeniami byłaby lepsza. Ilu graczy wogle słyszało o czymś takim jak piechur łanowy? A brzmi okropnie - coś jak facet chodzący po polach. W tej chwili wszyscy obecni w sali (konwent) nabijają się z tego i coniektórych innych nazw ile wlezie :P.

proponuję strażnika, albo wziętego z disiples 'uzbrojonego (mężczyznę ewentualnie)'. POza tym zależnie od jego wyglądu i broni można mu dobrać inną nazwę - jeśli to będzie włócznia, może być to włócznik, jeśli pika, pikinier... etc.

Cytat:
Archer - Łucznik
Marksman - Łucznik Wyborowy


Nie potrzeba dodawać epitetu. Nazwa 'strzelec' mogłaby być, a nawet i kusznik idąc za H3. Przynajmniej zostanie zachowana ciągłość i przyzwyczajenia.

Cytat:
Squire - Giermek
Knight - Zbrojny


nazwa 'zbrojny' była obecna chyba jedynie w H2 i się totalnie nie przyjęła. ta nazwa już do tej milicji prędzej by pasowała. niech zostanie więc 'miecznik' z H3.

Cytat:
Griffin - Gryf
Royal Griffin - Gryf Królewski


bez zastrzeżeń

Cytat:
Priest - Kapłan
Inquisitor - Inkwizytor


bez zastrzeżeń

Cytat:
Cavalier - Rycerz
Paladin - Paladyn


nie wiem co się UT Tobie kojarzy, ale dla mnie nazwa 'kawaleria' na pewno jakoś jedynie dla wojen minionego wieku nie jest zarezerwowana. jest to po prostu standardowe słowo na wojownika na koniu.

bezwzględnie więc 'kawaleria' lub 'kawalerzysta'.

Mam też jakieś zastrzeżenia co do paladyna. Paladyn we wszystkich częściach HoMM to wojownik w zbroi płytowej z przerośniętym mieczem. Jeśli więc dalej będzie na koniu, to postuluję, by go w ciągu dalszym 'czempionem' nazywać - nazwa stara jak HoMM2, a ogólnie lubiana i akceptowana.

Cytat:
Angel - Anioł
Archangel - Archanioł


bez zastrzeżeń


Cytat:
Imp - Chochlik
Familiar - Diablik


W życiu. Chochlik to jakiś mały, złośliwy stworek, ale nie jest ucieleśnieniem zła, nie jest diabłem, nie jest demonem. Jest jakimś psotnikiem zza pieca. Wiem, że ta nazwa była obecna w jednym z tłumaczeń H3, ale to nie ona została zaakceptowana przez naszych fanów.

Niech więc to nadal 'diablikiem' będzie.

Z Familiarem jest problem, bo nazwa 'chowaniec' też niezbyt pasuje do inferno, ale z dwojga złego wybierając między używaniem słowa 'chochlik' czy 'chowaniec' wybieram chowańca bez żadnego wahania. W ostateczności nowy słowotwór można wymyślić - 'demoniak', 'większy diablik'?

Cytat:
Horned Demon - Rogaty Demon
Horned Overseer - Demoniczny Karbowy



Dookoła mnie padają tylko słowa 'co to u licha jest 'karbowy'? 'toto nawet zupełnie z bitwą nie ma nic wspólnego'... a tym bardziej z demonami.

Cóż jest więc wyższego od 'demona', a odpowiadającego słowotworowi 'overseer'..... może więc 'demoniczny lord', albo też powrócenie do demona ulepszanego do rogatego demona.


Cytat:
Hell Hound - Piekielny Ogar
Cerberus - Cerber


bez zastrzeżeń

Cytat:
Succubus - Sukuba
Succubus Favorite - Sukuba Faworyta


Co prawda nazwa 'sukuba faworyta' śmiech ogólny wzbudza, to jednak tu proponuję nazwę zostawić jeszcze w spokoju, bo nawet oryginalna nazwa brzmi fatalnie, co już echem odniosło się na zagranicznych forach, więc jeśli tfurcy H5 mają cokolwiek oleju w głowie to to jeszcze zmienią.

Natomiast nie widzę powodu, dla którego trzeba robić z sukuba na siłę formę żeńską. Nazwa 'sukkub' (ewentualnie sukub lub sukkubus) jest już od dawna stosowana w wielu grach fantasy, tudzież w literaturze.

Cytat:
Hell Stallion - Piekielny Rumak
Nightmare - Zmora


Co prawda nigdy nie rozumiałem, dlaczego z koszmara zrobiła się zmora, gdyż to drugie słowo ma o wiele słabszy wydźwięk, to jednak o dziwo ta nazwa już się przyjęła, więc niech zostanie.

Cytat:
Pit Fiend - Czart
Pit Lord - Czarci Lord


bez zastrzeżeń

Cytat:
Devil - Diabeł
Archdevil - Arcydiabeł


bez zastrzeżeń

___________
Neutralność nie zawsze jest możliwa...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Moje typy to:

zamek
Peasant - Chłop
Militia Guard - Zbrojny (uzbrojony chłop) lub Strażnik - Piechur Łanowy to długa nazwa i niezbyt ładna, lepiej stawiać na krótkie nazwy
Archer - Łucznik
Marksman - posiada kusze więc Kusznik
Squire - Giermek
Knight - poprostu Rycerz jak odpowiednik w wersji angielskiej
Griffin - Gryf
Royal Griffin - Gryf Królewski
Priest - Kapłan
Inquisitor - Inkwizytor
Cavalier - Kawalerzysta
Paladin - Paladyn
Angel - Anioł
Archangel - Archanioł

inferno
Imp - Chochlik
Familiar - Diablik
Horned Demon - Rogaty Demon
Horned Overseer - Demoniczny Karbowy nie za bardzo mi się podoba, zaś bezpośrednio tłumacząc z angielskiego wychodzi Rogaty Nadzorca (Karbowy) - też niezbyt szczęśliwa nazwa. Moje propozycje to: Piekielny Strażnik lub Płonący Demon. Ta pierwsza nazwa lepsza.
Hell Hound - Piekielny Ogar
Cerberus - Cerber
Succubus - Sukkuba (żadna strzyga - to wogóle co innego)
Succubus Favorite - (favorite - ulubiony/a) Ognista Sukkuba może być (przedrostek Piekielny jest już wykorzystany przy Ogarze)
Hell Stallion - Piekielny Ogier (może Zmora)
Nightmare - Koszmar
Pit Fiend - Czart
Pit Lord - Czarci Lord
Devil - Diabeł
Archdevil - Arcydiabeł
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Moje propozycje na:

1)Zamek:

-Chłop->Piechur

-Łucznik->Kusznik

-Miecznik->Krzyżowiec

-Gryf->Gryf Królewski

-Kapłan->Inkwizytor(lub mnich)

-Kawalerzysta->Champion

-Anioł->Archanioł

2)Inferno

-Imp->Chowaniec

-Rogaty Demon->Ognista Bestia

-Piekielny Pies->Cerber

-Succub->tutaj nie wiem(niech twórcy napiszą co mieli na myśli)

-Piekielny Ogier(lub Mustang :D-w sumie nie wiem co tutaj pasuje bo ta nazwa jakaś dzwina)->Zmora

-Czart->Czarci Lord

-Diabeł->Arcydiabeł(lub Szatan)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Val Gaav



Dołączył: 18 listopada 2004
Posty: 164
Skąd: Z jednego z czterech światów stworzonych przez... : "Lord of the Nightmares"

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Co do Succubus ... tu powinien być Sukkub a nie jakaś Sukkuba (Acid trafnie zauważył , że w innych grach jest Sukkub tłumaczone)
Mysterio (cytat):

-Miecznik->Krzyżowiec


Nie :!: Zaraz mi się Grunwald przypomina i wyprawy krzyżowe :(
Giermek-> rycerz

...................................
Poza tym trzymajmy się też trochę tych angielskich nazw ... Ułatwi to komunikacje na temat gry chociażby na forum . Już teraz są sytuacje Forteca = Tower .... podczas gdy powinna być Wieża ,bo Forteca każdemu kojarzy się z Fortress. Pamiętajcie ,że część osób jednak będzie grać w angielską wersję gry i tu by trzeba zadbać o to by mniej więcej osoba mająca wersję PL dogadała się z tą która ma EN.

Jeżeli np rzeczywiście nazwiecie jednostkę Palladin rycerzem to już widzę te rozmowy w temacie "najlepsza jednostka poziomu 6" :

Osoba 1
"Najlepszą jednostką 6 poziomu jest Rycerz bo ma dużo hp i mocny atak !"

Osoba 2
"Grałeś w herosów ??? Knight jest na 3cim poziomie ! "
...................................

Oczywiście na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o ("klimatyczne") dobranie nazw a potem dopiero o to by to w miare kojarzyło się z angielskimi odpowiednikami ....

___________
Darkness beyound blackest pitch, deeper then the deepest night
King of darkness, who shines like gold upon the Sea of Chaos.
I call myself upon thee! Swear myself to thee !
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

No niby tak ale w końcu od czego są patche :?: Napewno będzie jakiś patch dla tych którzy mają zagraniczną wersję językową .
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Anonymous



Dołączył: nigdy
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 13 sierpnia 2005     Propozycje nazw jednostek w Heroes V. Odpowiedz z cytatem

Val Gaav wiesz chodzi mi o to, żeby nazwy były takie, jakie powinny być w Heroesie.Miecznik i Krzyżowiec to chyba najlepsze nazwy przyjęte przez fanów gry.Przecież tworcy piątki ejszcze nie zrobili gry.W każdym czasie mogą zmienić nazwy jednostek.A więc narazie nie gadajmy o tym bo jeszcze muszą sie inni wypowiedzieć ;].
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.