Imperium Jaskini Behemota
tarcza Witaj na Starym Forum Jaskini Behemota.
Zostało Ono stworzone przez ixcesala z uwagi na problemy z forum Ezboard 10 grudnia 2002. Służyło Jaskiniowcom dzielnie do sierpnia 2005 roku, kiedy to dominium i podwładnych Behemota dotknął Wielki Trek, po którym przez 10 miesięcy Jaskinia nie funkcjonowała.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Imperium Jaskini Behemota, zarówno poprzez pracę techniczno-graficzną, jak i osobom które współtworzyły klimat - dziękujemy.
Zapraszam do obejrzenia tego swoistego muzeum, które wiąże się ze wspaniałymi wspomnieniami niemałej części Jaskiniowców.
Kasztelan Crazy

Wróć do strony głównej Jaskini Behemota.
Rejestracja (chciałbym klucze)Rejestracja (chciałbym klucze)  

PrzewodnikPrzewodnik      LinksLinkownia     SzukajSzukaj     Śledzone tematyŚledzone tematy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ProfilProfil     MieszkańcyMieszkańcy     GrupyGrupy     ZalogujZaloguj
Ostatnio odwiedziłeś nas:
Obecny czas to: 2024-04-30 21:19:33
Autor Wiadomość
Hexe



Dołączył: 14 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Wrocław / Bielsko

Wysłany: 21 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Witam,

Tarband (cytat):
A co to jest imiesłów bierny? hehe


Imiesłów bierny - forma czasownikowa oznaczajšca, że podmiot został poddany pewnej czynnoœci; odmienia się wg deklinacji przymiotnikowej.

Jak mnie podjudzacie, to macie:).

Pozdrawiam,
Hexe

___________
Earth is full. Go home.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Mirabell



Dołączył: 14 lutego 2003
Posty: 164
Skąd: Wrocław

Wysłany: 21 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

hexe (cytat):

to skoro tak, to ja proponuję ekstra krótką formę : obeszły:D...


Ja bym była jednak za "obszyty" :)

___________
...Zawsze znajdą się jacyś Eskimosi, którzy wypracują dla mieszkańców Konga wskazówki zachowywania się w czas olbrzymich upałów...
(S. J. Lec)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 22 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

i forma ludowa "łobszyty" :)
___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Farmerus



Dołączył: 8 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: ciało z Wrocławia; serce z Taur Urgos; dusza wciąż błądzi

Wysłany: 22 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

A ten...

dlaczego śnieg jest biały, skoro woda jest bezbarwna? :)

Jaki kolor ma nic?

Po co "kibicom"rozum, skoro go nie używają? :D

Dlaczego nic wybuchło i powstało wszystko?

Kto wymyślił widelec?

Dlaczego wszyscy mówą, że nie czytają czasopism dla pań, a każdy wie co w nich jest?

Po co ludzie oglądają telenowele? :D

eee...
chciałem zadać jeszcze jakieś, ale zapomniałem, jakie to...

Tak więc rodzi się kolejen trudne pytanie:

O co jeszcze chciałem Was zapytać? :D


P.S.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi na jasia i stawa :)

___________
nie ma lekko
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Grenadier



Dołączył: 20 lipca 2000
Posty: 164
Skąd: Opole

Wysłany: 23 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Farmerus (cytat):

Dlaczego nic wybuchło i powstało wszystko?



Dobre pytanie. A poniewaz nie da sie tego w żaden sposób sprawdzić doświadczalnie, nie da się skonstruowac żadnej teorii (brak danych) - więc nauka przyjęła, że nie będzie się tym zajmować i moment wielkiego wybuchu uważa się za punkt zero w istnieniu wszechświata. Co było przed? - na to pytanie conajwyżej odpowiadaja pisarze sf...

___________
Będziemy się żegnać...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Starless



Dołączył: 11 kwietnia 2003
Posty: 164
Skąd: Augustów

Wysłany: 23 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Ostatnio odkryto Galaktykę oddaloną od nas o 13 mld lat świetlnych.
Może to coś wyjaśni, wszak wiek Wszechświata ocenia się na 15 mld, to już coraz bliżej jesteśmy...


A moje pytanie: (trudne?)

Podoba się wam reaktywowany CI? :D :D :D
Szczególnie piękny ten Jednorożec - odnaleziony przez Hexe ;)

Idę spać bo już 8 rano. :D

REDAKTOR

___________
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi Cię do swego poziomu i pobije doświadczeniem...
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Tarband



Dołączył: 23 listopada 2002
Posty: 164
Skąd:

Wysłany: 23 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Star bardzo się ciesze że CI reaktywowano. Jego rola informacyjna jest nieoceniona.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Faramir



Dołączył: 24 października 2002
Posty: 164
Skąd: za chwilę Poznań

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Darkena (cytat):
Ja mam takie trudne pytanie....skąd faceci wiedzą, co znajduje się w gazetach dla dziewczyn? :D


Będzie prosta, szczera odpowiedź: Bo kiedyś to czytałem:))

I przy okazji...

DruidKot (cytat):
Co będzie na końcu świata?


Sprawa wygląda tak. Wrzechświat będzie wiecznie się rozszerzać, a materii w nim będzie wciaż tyle samo. Czyli materia będzie coraz rzadsza, aż w końcu życie będzie niemożliwe. Ot, żadnych fajerwerków nie uświadczymy. Co najwyżej powolne oczekiwanie na koniec. No, chyba, że spotka nas jakaś niespodzianka:)

___________
Często i gęsto!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Farmerus



Dołączył: 8 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: ciało z Wrocławia; serce z Taur Urgos; dusza wciąż błądzi

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Faramir (cytat):
DruidKot (cytat):
Co będzie na końcu świata?


Sprawa wygląda tak. Wrzechświat będzie wiecznie się rozszerzać, a materii w nim będzie wciaż tyle samo. Czyli materia będzie coraz rzadsza, aż w końcu życie będzie niemożliwe. Ot, żadnych fajerwerków nie uświadczymy. Co najwyżej powolne oczekiwanie na koniec. No, chyba, że spotka nas jakaś niespodzianka:)

A ja słyszałem, że Wszechświat ma się przestać dnia pewnego, niekoniecznie pięknego, rozszerzać. Ba! Ma się zacząć kurczyć, by w ostatecznej ostateczności utworzyć na powrót hiperskondensowaną materię (podobną, lub tożsamą z tą, jaka była tuż po big bang'u), która sobie będzie mogła spokojnie wybuchnąć po raz kolejny, dając początek nowemu czemuś :D.
Albo, może, jest tak, że wy wszyscy i wszystko dookoła mnie to jeno wytówr mej wyobraźni, może wszytsko to istnieje tylko dlatego, że o tym myślę, że sobie to wyobrażam. Może wszystko żyje, bo ja żyję i chcę, by to żyło.
W takim wypadku, koniec świata zajdzie, gdy ja zejdę...


A teraz kolejne pytanko trudne. W sumie, nie tyle pytanko, co zadanko :).

Uwaga :).

Jesteś szalonym naukowcem :), który ślini sie i chichocze sam do siebie, by na bardziej szalonego i na bardziej naukowca wyglądać :).
No i, masz 10 kulek o jednakowym wyglądzie. Wiesz jednak, że jedna z kulek jest inna, a mianowicie, że jej waga rózni się od pozostałych (jest cięższa lub lżejsza - tego akurat nie wiesz :) ).
Do swojej dyspozycji masz hipersupernowoczesną wagę szalkową na baterię od zegarka :). Baterii starczy tylko na 3 ważenia.

Jak odnaleźć INNĄ kulkę? :).


Wiele, wiele wieczorów nad tym myślałem swego czasu :). Wspaniała to rozrywka dla umysłu - szczerze poelcam :) i na odpowiedzi czekam :D.

Pozdrawiam

___________
nie ma lekko
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hardack



Dołączył: 13 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Nowy Targ

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Farmerus (cytat):

A teraz kolejne pytanko trudne. W sumie, nie tyle pytanko, co zadanko :).

Uwaga :).

Jesteś szalonym naukowcem :), który ślini sie i chichocze sam do siebie, by na bardziej szalonego i na bardziej naukowca wyglądać :).
No i, masz 10 kulek o jednakowym wyglądzie. Wiesz jednak, że jedna z kulek jest inna, a mianowicie, że jej waga rózni się od pozostałych (jest cięższa lub lżejsza - tego akurat nie wiesz :) ).
Do swojej dyspozycji masz hipersupernowoczesną wagę szalkową na baterię od zegarka :). Baterii starczy tylko na 3 ważenia.

Jak odnaleźć INNĄ kulkę? :).


Wiele, wiele wieczorów nad tym myślałem swego czasu :). Wspaniała to rozrywka dla umysłu - szczerze poelcam :) i na odpowiedzi czekam :D.

Pozdrawiam


No jak dla mnie to nie takie trudne. Przyjmijmy ze ta inna kulka jest ciezsza. Bierzemy po 5 kulek ktora strone jest ciezsza to na tej jest ta kulka. Bierzemy wiec te 5 kulek z ciezszej strony. Dajemy 2 kulki na jedna strone a 2 na druga, jedna odkladamy. Jezeli szalki sie rownowarza to ciezsza kulka to ta ktora odlozylismy. A jezeli nie to bierzemy 2 kulki z ciezszej strony i je wazymy. I to by bylo na tyle, mozecie daj jeszcze jakas zagadke pocwicze umysl. :wink:

A moje pytanie brzmi:
Czy gdzies tam istnieje zycie takie jak w grach fantasy? Wiem ze na tyle milonow planet ktoras spelnia warunki potrzebne do zycia to jest w 100% pewne. Ale nie wiem co tam jest.

Co robi sie po smierci? Czy mozna przyjsc na swiat, mozna cofnac sie w czasie i czy w koncu w "nagrode" za dobre sprawowanie mozna stworzyc swoj swiat?? Co pisze o tym biblia?

___________
Głupiec głupcem pozostanie a mędrzec geniuszem się stanie.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Moandor



Dołączył: 24 listopada 2002
Posty: 164
Skąd: Łapy woj. podlaskie

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

A jeśli kulka jest lżejsza? I weźmiesz te 5 z cięzkiej szalki, i zważysz poraz drugi i wyjdzie ci równo, ale ta odłożona kulka może być przecie tej samej wagi. \\, bo szukana jest lżejsza i wyprowadziła cię w pole. Chyba, że źle myślę. Farm nie powiedział czy kulka jest cięższa czy lżejsza, jakby powiedział jasno to byłby banał
___________
Póki Bóg nie odsłoni przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie sie mieścić w tych paru słowach:
Czekać i nie tracić nadziei!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
DruidKot



Dołączył: 16 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: z odległych zakamarków geografii :P

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Hardack (cytat):
No jak dla mnie to nie takie trudne. Przyjmijmy ze ta inna kulka jest ciezsza. Bierzemy po 5 kulek ktora strone jest ciezsza to na tej jest ta kulka. Bierzemy wiec te 5 kulek z ciezszej strony. Dajemy 2 kulki na jedna strone a 2 na druga, jedna odkladamy. Jezeli szalki sie rownowarza to ciezsza kulka to ta ktora odlozylismy. A jezeli nie to bierzemy 2 kulki z ciezszej strony i je wazymy. I to by bylo na tyle, mozecie daj jeszcze jakas zagadke pocwicze umysl.


A właśnie, że nie, bo nie wiesz, czy kulka jest cięższa, czy lżejsza.

Hardack (cytat):
A moje pytanie brzmi:
1. Czy gdzies tam istnieje zycie takie jak w grach fantasy? Wiem ze na tyle milonow planet ktoras spelnia warunki potrzebne do zycia to jest w 100% pewne. Ale nie wiem co tam jest.

2. Co robi sie po smierci? Czy mozna przyjsc na swiat, mozna cofnac sie w czasie i czy w koncu w "nagrode" za dobre sprawowanie mozna stworzyc swoj swiat?? Co pisze o tym biblia?



1. Hmmm... Wcale nie na 100%... zawsze może coś się zdarzyć... 99,(9) jest słuszniejsze ;)

2. To wszystko zależy od wierzeń... to znaczy, jedni uważają, że po śmierci stajesz się kwiatem, zwierzakiem etc, inni, że duchem, jeszcze inni, że odbywasz kieś wędrówki, a jeszcze inni, że trafiasz do czyśćca, a potem nieba/piekła, kolejni, że nic nie ma :P

___________
Rychłoż się zejdziem znów?

o ortografii || o łańcuszkach
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Faramir



Dołączył: 24 października 2002
Posty: 164
Skąd: za chwilę Poznań

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Farmerus (cytat):

A ja słyszałem, że Wszechświat ma się przestać dnia pewnego, niekoniecznie pięknego, rozszerzać.


To błędna teoria. Niedawne badania wykazały, że świat nie tylko nie zwalnia w swym rozszerzaniu się, a wręcz cały czas przyspiesza. Nie ma tak dobrze:)

___________
Często i gęsto!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
@lan



Dołączył: 26 listopada 2003
Posty: 164
Skąd: Chwilowo Gdańsk ;)

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Faramir (cytat):
To błędna teoria. Niedawne badania wykazały, że świat nie tylko nie zwalnia w swym rozszerzaniu się, a wręcz cały czas przyspiesza. Nie ma tak dobrze:)

Ale może nagle zacząć zwalniać. Z takim wszechświatem to nigdy nic nie wiadomo ;) .

Co do zadania - kupiłbym nową baterię :P .
A jeżeli nie mam kasy, to zrobiłbym tak: na jednej szalce 3 kulki, na drugiej też. Potem zamieniam kulki z jednej szalki z 3 innymi i mam, czy dodatkowa kulka jest lżejsza czy cięższa i w której z trójek się znajduje; chyba że wszystko wyszło równe i wtedy ta "inna", to ta, której nie ważyłem.
Teraz bierzemy naszą trójkę z "inną" kulką i ważymy 2 dowolne. Jak równo, to iina jest trzecia, jak nierówno, to to lżejsza/cięższa (w zależności co nam wyszło z 2 ważeń).
Dobrze ?

___________
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski
Jabber | Przewodnik po IJB | Histmag
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Moandor



Dołączył: 24 listopada 2002
Posty: 164
Skąd: Łapy woj. podlaskie

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Gdzie jest Inna kulka? Hmm..

Ja bym podzielił kule na dwie gromady w jednej 6 w drugiej 4 kule, i położył na szalki wagi po 3 kule z gromadki zawierającej ich 6. Mogą zaistnieć wtedy dwa wypadki.

1. waga przechyli sięna którąś strone.

Będziemy wiedzieli, że pozostałe 4 odłożone na pewno są identyczne. Weźmy 3 z nich wtedy na jedną szalkę wagi, a na drugą szalkę któreś 3 z pierwszego ważenia, pamiętając, że kupek 3 kulowych w pierwszego ważenia nie należy mieszać.
I ważymy drugi raz.

a) Waga sie przechyli, jeśli trafiliśmy na trójkę z trefną kulą. Będziemy mieli zatem 3 kule i wiedzieli że jedna jest cięzsza albo lżejsza, ( będziemy to już wiedzieli patrząc w którą stronę waga przechyli sie w drugim ważeniu, ponieważ po jednej stronie szali będą kule napewno identyczne)

3 ważenie to już wtedy formalność. Z pozostałych trzech weźmiemy dwie i zważymy. Wiedząc czy jest cięższa czy lżejsza, zgadniemy która jest feralna na podstawie, tego, w którą strone sie waga przechyli.
Jeśli waga sie nie przechyli to wiadome będzie że poszukiwaną jest ta trzecia odłożona kulka.

Waga sie nie przechyli w żadnąstronę.

A więc poszukiwana kula jest w grupie 4 odłożonych na początku.
Wtedy postępujemy podobnie bierzemy na jedną szalkę 3 kulki z pierwszego ważenia, które na pewno są identyczne i kładziemy na jednej szali, na drugiej zaś którekolwiek 3 z 4 kul, spośród których jedna jest inna. I ważenie 2 następuje
I poznamy czy kula jest cięższa czy lżejsza, po tym jak sie waga pochyli. I wtedy już wiedzac jaka jest szukana kula, bierzemy sobie jak wyżej z 3 kul (gdzie jedna jest inna) dwie i patrzymy w 3 ważeniu. Jeśli sie przechyli w którąś strone to wiemy na podstawie znajomości czy jej ciężaru względem pozostałych, która to jest, jeśli waga sie nie przechyli to trefna jest 3 z nich.

Istnieje też możliwość że w 2 ważeniu waga sie nie pochyli, a wtedy felerna jest 4 nie położona na wage w drugim ważeniu.

Troche namieszałem, jeśli mówie źle to prosze wytknąć błąd a będe myślał dalej, jeśli dobrze to prosze mnie utwierdzić w przekonaniu.

To jak Farm mam racje czy nakręciłem, jeśli nakręciłem to poowiedz w którym miejscu.


-------------------------------------------------------------------------------------

@lan, napisałeś odpowiedź i umieściłeś ją w momencie gdy ja wstukiwałem swoją na klawiaturze :) :evil:

Nie wiem, czy odpowiedzi nasze są dobre, ale jeśli tak, to pragnę jedynie zauważyć, że zarówno ja jak i @lan napisaliśmy je niezależnie i bez porozumienia.
Więc jeśli są poprawne to Nagroda Nobla należy na się do spółki :D :D :D :D :D :D :D

MOANDOR

___________
Póki Bóg nie odsłoni przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie sie mieścić w tych paru słowach:
Czekać i nie tracić nadziei!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
@lan



Dołączył: 26 listopada 2003
Posty: 164
Skąd: Chwilowo Gdańsk ;)

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Moandor (cytat):
@lan, napisałeś odpowiedź i umieściłeś ją w momencie gdy ja wstukiwałem swoją na klawiaturze :) :evil:

No to chyba potwierdza jej poprawność :D . Ale na wszelki wypadek niech Farmerus potwierdzi, bo skoro tyle czasu nad tym spędził, to chyba zna odpowiedź ;) i idziemy po Nobla :) .

___________
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski
Jabber | Przewodnik po IJB | Histmag
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Sulia



Dołączył: 26 października 2002
Posty: 164
Skąd: Białystok

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Zadanie o kulkach...

Prawie je rozwiązałam swego czasu :wink: Prawie...

___________
Zasady Zakątkowe:
1. Proszę o nieużywanie emotów
2. Przepuszczajcie tekst przez Worda:)
3. Nowi goście przynoszą drobny upominek!
4. Żadnych bójek i pijaństwa:)
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Farmerus



Dołączył: 8 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: ciało z Wrocławia; serce z Taur Urgos; dusza wciąż błądzi

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

@lan (cytat):
zrobiłbym tak: na jednej szalce 3 kulki, na drugiej też. Potem zamieniam kulki z jednej szalki z 3 innymi i mam, czy dodatkowa kulka jest lżejsza czy cięższa i w której z trójek się znajduje; chyba że wszystko wyszło równe i wtedy ta "inna", to ta, której nie ważyłem.
Teraz bierzemy naszą trójkę z "inną" kulką i ważymy 2 dowolne. Jak równo, to iina jest trzecia, jak nierówno, to to lżejsza/cięższa (w zależności co nam wyszło z 2 ważeń).Dobrze ?

:)
Jestem pod wrażeniem! Nie tyle poprawnej odpowiedzi, ile prostoty tłumaczenia :). Na pierwszy rzut oka widać, iż jest bardziej przejrzyste niż wyjasnienie Moandora (:D), moje zaś byłoby jeszcze bardziej zawiłe, niż naszego zacnego lisza (Sulia poświadczy :) ).
Echh... nic tylko zazdrościć umiejętności konkretnego i jasnego przekazywania swych myśli :).

A więc, kolejne trudne pytanie:

Gdzie się tego można nauczyć? :P

___________
nie ma lekko
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
@lan



Dołączył: 26 listopada 2003
Posty: 164
Skąd: Chwilowo Gdańsk ;)

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Jestes pierwszę osobą, która stawirdziła, ze ja coś prosto i logicznie opisałem :D . Normalnie to każdy wie jeszcze mniej po moim tłumaczeniu ;) .
Także kolejne trudne pytanie pozostanie z mojej strony bez odpowiedzi, choć mogę poudzielać darmowych lekcji. Kto chętny ;) ? (to kolejne trudne pytanie)

___________
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski
Jabber | Przewodnik po IJB | Histmag
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Moandor



Dołączył: 24 listopada 2002
Posty: 164
Skąd: Łapy woj. podlaskie

Wysłany: 24 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Farmerusie, przekazałbym swoje wyjaśnienie zagadki równie prosto co @lan, jednak mam jakiś taki dziwny zwyczaj, że chcę coś przedstawić zawsze tak, żeby było jednoznaczne i żeby nie było żadnych wątpliwości co do poruszanej kwestii. Czasem mi to jednak wychodzi odwrotnie i bardziej zaplącze niż wyjaśnie. :D

Kto wie, może to takie malutkie zboczenie :lol: :lol:

MOANDOR

___________
Póki Bóg nie odsłoni przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie sie mieścić w tych paru słowach:
Czekać i nie tracić nadziei!
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Haav Gyr



Dołączył: 2 lutego 2004
Posty: 164
Skąd: Miasto Maggnar w północej Amarii

Wysłany: 25 lutego 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Starless (cytat):
Ostatnio odkryto Galaktykę oddaloną od nas o 13 mld lat świetlnych.
Może to coś wyjaśni, wszak wiek Wszechświata ocenia się na 15 mld, to już coraz bliżej jesteśmy...

W zależności od źródeł to wiek wszechświata szacuje się od 8 do 15 mld lat. Ostatnio słyszałem liczbę 12 :wink: . Ale to wszystko wynika z błędów pomiaru widma promieniowania kosmicznego(przesuniętego ku czerwieni).
Cytat:
To błędna teoria. Niedawne badania wykazały, że świat nie tylko nie zwalnia w swym rozszerzaniu się, a wręcz cały czas przyspiesza. Nie ma tak dobrze:)

Nie dokońca, :wink: nie można wykluczyć ponownego kurczenia się wszechświata, ponieważ dotychczas nie policzono całej jego masy. Na razie przyjmuje się, że jest jej za mało więc się rozszerza, a grawitacja maleje. Gdyby w rzeczywistości było więcej mateii w kosmosie, to wszechświat zacząłby się kurczyć.
Cytat:
dlaczego śnieg jest biały, skoro woda jest bezbarwna?

Banalne :wink: płatki śniegu to malutkie kryształki lodu, więc mają ona twarde powierzchnie(ścianki) które załamują białe światło, dzięki temu wydają nam się białe :) A woda też nie zupełnie jest przeźroczysta, wielkie jej ilości sprawiają że zatrzymuje(załamuje) część świała, dlatego nie widzimy dna oceanów(pomijająć oczywiście glony, zanieczyszzczenia i inne śmiecie)
Cytat:
Kto wymyślił widelec?

Chińscy imigranci, bo mieli dość pałeczek :D

___________
From the beginnin' to end
Losers lose, winners win
This is real, we ain't got to pretend
The cold world that we in
Is full of pressure and pain
I thought it would chane
But its stayin' the same
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Farmerus



Dołączył: 8 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: ciało z Wrocławia; serce z Taur Urgos; dusza wciąż błądzi

Wysłany: 5 marca 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Kolejne pytanie...


Dlaczego język polski jest logiczny?

"Nikogo nie ma w domu"
podwójne zaprzeczenie
czyli powyższy txt oznacza tyle, co:

"ktoś jest w domu"
a przeca nie o to nam chodzi, mówiąc co mówimy

powinno być raczej:
"nikt jest w domu" albo "kogoś nie ma w domu"

Ale dlaczego nikt tak nie mówi?
Dlaczego nasz jezyk jest nielogiczny?? :D :shock:

___________
nie ma lekko
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
@lan



Dołączył: 26 listopada 2003
Posty: 164
Skąd: Chwilowo Gdańsk ;)

Wysłany: 5 marca 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Tak samo jest z dodawaniem "nie" do pytania:
"Czy nie mógłbyś mi podać soli?".
Trudne pytanie: czy odpowiedź "tak" oznacza zgodę (bo zazwyczaj tak oznacza) czy brak zgody (bo potwierdza, że nie mógłbym podać) ?

___________
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski
Jabber | Przewodnik po IJB | Histmag
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Hexe



Dołączył: 14 stycznia 2004
Posty: 164
Skąd: Wrocław / Bielsko

Wysłany: 5 marca 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Witam,

Farmerus (cytat):
Kiedy język polski stanie się logiczny?
(...)
Dlaczego nasz jezyk jest nielogiczny?? :D :shock:


A patrząc z drugiej strony, można rzec, dlaczego język angielski jest nielogiczny (bo wnioskuję, że stamtąd wziąłeś zasadę podwójnego zaprzeczenia).
Dlatego radzę nie porównywać dwóch języków. Powinno Cię zastanawiać, czemu inne języki są nielogicznymi :D.

Pozdrawiam,
Hexe

___________
Earth is full. Go home.
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
Farmerus



Dołączył: 8 grudnia 2002
Posty: 164
Skąd: ciało z Wrocławia; serce z Taur Urgos; dusza wciąż błądzi

Wysłany: 5 marca 2004     Trudne pytania... Odpowiedz z cytatem

Hexe (cytat):
patrząc z drugiej strony, można rzec, dlaczego język angielski jest nielogiczny (bo wnioskuję, że stamtąd wziąłeś zasadę podwójnego zaprzeczenia).

?
Ja tam miałem na myśli język ściśle polski i nic więcej.
Nie wiem jak jest w angolu i nie interesi mnie to :).

Ale jak by na to nie patrzeć, przytoczony przeze mnie przykład logiczny nie jest :).

To samo, z tym, co napisał @lan :).

A może tak to nie wygląda, hmm?

odpowiedź a) tak, tak to nie wygląda bo wygląda inaczej
odpowiedź b) nie, tak to nie wygląda bo wygląda inaczej

która odpowiedź jest prawidłowa? :)

___________
nie ma lekko
    Powrót do góry     Odwiedź stronę autora
©2002, 2003, 2004, 2005 Jaskinia Behemota
Template made by Valturman.
Powered by gnomePHP.
Pieczę nad Starym Forum sprawuje Crazy.